درد زایمان، وقتی شروع شد چه کنیم؟

۳-۲۲۵٫jpg

سلامتیران: بسیاری از خانم‌ها اولین مرحله زایمان معمولا در خانه تجربه می‌کنند. رعایت این نکته‌ها به شما کمک می‌کند تا درد را بهتر تحمل کنید.

سعی کنید به خود آرامش دهید، کمی قدم بزنید یا یک فیلم خوب ببینید. یک دوش آب گرم بگیرید، اما اگر کیسه آب‌تان پاره شده این کار برایتان خطرناک است سعی کنید کمی بخوابید باید برای زایمان انرژی کافی داشته باشید.

اگر هنگام رسیدن زمان رسیدن زایمان کیسه آب پاره شود چه اتفاقی می‌افتد؟ پارگی کیسه آمینوتیک (کیسه پر از آبی که اطراف جنین در دوران بارداری را فرا گرفته) به صورت احساس فرویختن ناگهانی مایع از بدن مادر است که به طور مداوم لیک می‌کند. این مایع معمولا بدون بو است و ممکن است شفاف یا کمی صورتی باشد.

اگر کیسه آب پاره شود مادر باید زمان آن را به خاطر سپرده و اینکه تقریبا چه میزان مایع از او خارج شده و به رنگ این مایع توجه کرده و به پزشک خود اطلاع دهد.

اگرچه زایمان بعد از پاره شدن کیسه آب ممکن است فورا شروع نشود اما زایمان حتما ظرف ۲۴ ساعت اتفاق می‌افتد. در آخر به یاد داشته باشید که همه زنان اگر به زمان زایمان برسند، دچار پارگی کیسه آب نمی‌شوند در بسیاری از مواقع پزشک در بیمارستان کیسه آب را پاره خواهد کرد.

افاسمان و دیلاتاسیون در زایمان به چه معنی است؟ در هنگام زایمان، دهانه رحم شروع به نرم شدن و شل شدن می‌کند تا بتواند به اندازه سر نوزاد باز شود شل شدن و کوتاه شدن دهانه رحم به نام افالمان خوانده می‌شود.

پزشک با معاینه دهانه رحم متوجه این تغییرها می‌شود. باز شدن دهانه رحم به صورت صفر تا ۱۰۰ درصد بیان می‌شود. وقتی دهانه رحم کاملا باز شود یعنی افالمان ۱۰۰ درصد اتفاق افتاده است و سر جنین بیرون می‌آید.

باز شدن کامل به اندازه تقریبا ۱۰ سانتی‌متر به نام دیلاتاسیون خوانده می‌شود. این دو وضعیت به دنبال انقباض‌های موثر رحم اتفاق می‌افتد.

چه زمانی باید به بیمارستان مراجعه کرد؟ اگر حس کردید دچار علایم واقعی زایمان شده‌اید حتما به بیمارستان و نزد پزشک خود بروید همچنین اگر حس کردید.

اگر فکر کردید کیسه آبتان پاره شده است. اگر دچار خون‌ریزی شدید: بیش از حالت لکه‌بینی اگر حرکات جنین بسیار کمتر از حالت عادی شده است. اگر انقباض‌ها بسیار ناراحت‌کننده است و هر ۵ دقیقه در هر ساعت تکرار می‌شوند، در بیمارستان انتظار چه چیز را باید داشت؟

وقتی خانم باردار فکر می‌کند که علایم واقعی زایمانش شروع شده، باید شروع به زمان‌بندی انقباض‌ها کند. برای این کار زمان هر انقباض، شروع و خاتمه آن را به ذهن می‌سپارد.

زمان بین انقباض‌ها شامل طول مدت انقباض‌ها و دقایق بین انقباض‌ها را هم باید در ذهن داشته باشد انقباض‌های خفیف معمولا هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شروع شده و ۶۰ تا ۹۰ ثانیه طول می‌کشد.

انقباض‌ها سپس منظم‌تر شده تا اینکه فاصله‌ آنها به ۵ دقیقه می‌رسد. با قوی شدن انقباض‌ها، به طوری که ۴۵ تا ۶۰ ثانیه طول بکشد و هر ۳ تا ۴ دقیقه رخ دهد حتما باید به بیمارستان بروید.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫00 از 5)

۹۵/۰۵/۲۲ 199 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟