زنان باردار در این شرایط حتما سزارین کنید

۴-۲۲۶٫jpg

جام جم آنلاین: یك متخصص زنان و زایمان گفت: در برخی موارد زایمان سیر طبیعی خود را طی نمی كند و برای خارج كردن جنین اقدامات دیگری انجام می شود كه از مهم ترین این مداخلات، جراحی بزرگ سزارین (رستم زایی) است كه به معنای خارج كردن جنین از محل برش جدار شكم و دیواره رحم است.

مریم كاشانیان در گفتگو با فارس گفت: هرگاه به دلیل تنگی لگن مادر یا بزرگی بیش از حد بچه، زایمان طبیعی میسر نباشد، جنین در داخل رحم در وضعیت غیرطبیعی قرار گرفته باشد یا ریتم ضربان قلب جنین تغییر كند یا در مواردی كه زایمان طبیعی بیش از زمان مقرر به طول انجامد یا مادر باردار مبتلا به پرفشاری خون یا بیماری قند باشد یا زایمان قبلی او به روش سزارین انجام شده باشد و هر گونه اختلال دیگری در پیشرفت زایمان رخ دهد، انجام جراحی سزارین برای حفظ سلامت مادر و جنین توصیه می شود.

این متخصص زنان و زایمان اضافه كرد: طبق آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، شیوع سزارین در ایران به طور متوسط، ۳ برابر بیشتر از آمارهای جهانی است و در شهر تهران تقریبا ۵۰ درصد زایمان ها به این روش انجام می شود كه طبق آمار سازمان جهانی بهداشت باید بین۱۰ تا ۲۵ درصد باید باشد.

كاشانیان گفت: در ایران زنان باردار این تصور نادرست را دارند كه با انتخاب سزارین، هیچ گونه درد و مشكلی را تحمل نخواهند كرد و این در حالی است كه درد و عارضه پس از انجام سزارین ایجاد خواهد شد و از طرفی در كشور ما متخصصان زنان و زایمان بیشتر تمایل به انجام سزارین دارند تا زایمان طبیعی؛ چرا كه هدایت زایمان طبیعی تا مرحله آخر در حدود ۵ برابر بیشتر از جراحی سزارین زمان نیاز دارد.

وی افزود: تعرفه دریافتی زایمان طبیعی كمتر از سزارین است و همین متخصصان زنان را به این سمت متمایل می كند. مساله قابل توجه دیگر تبدیل شدن سزارین به اقدامی تجملی و لوكس است كه انجام زایمان به این روش برای مادر اعتبار می آورد و متأسفانه زنان كشور ما با چنین دیدی به جراحی سزارین نگاه می كنند و آن را روشی برای تسكین درد زایمان تلقی می كنند كه تصور اشتباهی است و باید اصلاح شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)


۹۵/۰۵/۲۲ 331 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟