زایمان در آب اولین بار در ایران کی بود؟

۲-۲۲۵٫jpg

خانواده سبز: با گذشت سال ها از انجام عمل سزارین در بین زنان باردار هنوز این سوال در مجامع پزشكی وهمچنین خود زنان باردار پیش آمده كه آیا عمل سزارین مشكلی برای زنان به وجود می آورد یا نه ؟ امروزه نه تنها در ایران بلكه در سراسر جهان زایمان به طریق سزارین یك اپیدمی شده است اما خیلی ها براین باورند كه سزارین در آینده برای تاثیر سو خواهد گذاشت.

زنان باردارمی گویند ما تحمل درد زایمان طبیعی را نداریم به این خاطر به سزارین روی می آوریم و این پرسشی است كه آنان دائما از خود می پرسند سزارین خوب است یا بد؟

متاسفانه در حال حاضر اكثر سزارین ها دركشورمان بدون علت و فقط به در خواست خودفرد انجام می شود، چرا كه خیلی از زنان بادار ازترس درد به سزارین رو می آورند، تحقیقات نشان می دهد كه زنان باردار با این تفكر تن به سزارین می دهند كه مایل نیستند، قبل از زایمان دردبكشند و اذیت شوند، می خواهند قبل ازدردزایمان با پای خود شان به بیمارستان بروند تابرای عمل سزارین آماده شوند.

این تفكری است كه درمیان نسل جدید زنان باب شده است و باعث شده كه زایمان به صورت طبیعی را انتخاب نكنند.

این طور به نظر می رسد كه انگیزه اغلب زنان اززایمان به شیوه سزارین این است كه كمتر دردبكشند. اما مسئله ای كه این زنان به آن توجه نمی كنند، این است كه هر دو زایمان با درد همراه است ، البته در زایمان طبیعی این درد قبل اززایمان است.

و در زایمان سزارین این درد بعداززایمان می باشد و این درد به مراتب بسیار شدیدتراز زایمان طبیعی است . از طرفی پس از سزارین مدتی طول می كشد كه اثر داروهای بیهوشی وآنتی بیوتیك ها كه بر شیر دهی اثر سوء می گذارد،از بدن خارج شود.

طبق بررسی های به عمل آمده از هر ۱۰ زن باردار، ۵ نفر تصمیم قطعی به سزارین دارند، ۳نفر بین انتخاب زایمان طبیعی و سزارین تردیددارند و منتظر اعلام نظر پزشك می شوند و فقط ۲نفر به طور قطع می خواهند كه به طور طبیعی زایمان كنند.

متاسفانه برخی از پزشكان نیز مادران را به انجام عمل سزارین تشویق و ترغیب می كنند، شاید به این دلیل باشد كه در زایمان طبیعی پزشك بایدوقت بیشتری صرف كند و ممكن است زایمان طبیعی هر زمان از روز و شب اتفاق بیفتد. همچنین دستمزد زایمان طبیعی با زایمان سزارین خیلی تفاوت دارد.

اگر به این موارد، ترافیك، مسافت های طولانی، مشكلات و گرفتاری های كاری پزشكان و تعداد زیاد مراجعان اضافه كنیم، شاید قابل درك باشد كه همكاران پزشك ترجیح بدهند بیماران به روش سزارین وضع حمل كنند كه زمان آن از قبل مشخص است و دردسرهای زایمان طبیعی راهم ندارد. این مسئله به همراه تصور زنان از زایمان طبیعی ، سبب افزایش بی رویه زایمان به شیوه سزارین در كشور شده است.

آمار در ایران نشان می دهد كه در سال ۷۹حدود ۳۵ درصداز كل زایمان ها به صورت سزارین بوده است. درسال ۸۲ درصد سزارین در بیمارستان های دولتی دانشگاهی به ۲۹ درصد و دولتی غیر دانشگاهی به ۴۴ درصد و خصوصی به ۸۸ درصد رسید.

در حال حاضر تقریبا به طور متوسط ۶۵ درصدزایمان های زنان ایرانی به صورت سزارین انجام می شود و این در حالی است كه درصد سزارین در برخی بیمارستان های خصوصی به ۱۰۰ درصدرسیده است، این گزارش می افزاید:

زایمان در ایران تعرفه پایینی دارد و به همین علت اكثر بیمارستان ها با هدف كسب درآمدرغبت بیشتری به انجام عمل سزارین دارنددرحالی كه در همه كشورهای دنیا مانند انگلیس، آمریكا، كانادا، با بازنگری سیستم های بیمه ای شان تمام خدمات مامایی تحت پوشش بیمه است وفرقی نمی كند كه ارائه دهنده خدمات بهداشتی ودرمانی ماما، پزشك عمومی و یا متخصص زنان باشد.

لذا ضرورت دارد وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشكی و سازمان های بیمه ای در مراقبت های دوران بارداری و زایمان راه حل های مناسب تری را برگزینند.

گفتنی است بدانید كه مادرانی بوده و هستند كه ازكشورهایی مانند آلمان و استرالیا و كانادا به تهران آمده اند تا عمل سزارین برای دنیا آوردن فرزندشان انجام شود.

آنها می گویند سیستم و مقرراتشان اجازه نمی دهدبه راحتی زن باردار سزارین شود مگركمیسیون های پزشكی و مراحل قانونی سختی سزارین را یكی ضرورت حیاتی تشخیص دهد.

حال به نظر شما سزارین خوب است یا بد؟!

زایمان در آب جایگزین سزارین شد

یكی از راه های كم كردن آمار سزارین كاهش درد زایمان طبیعی می باشد. راه حلی كه سازمان های بین المللی و مراكز درمانی برای تشویق مادران به زایمان طبیعی پیشنهاد ومتخصصان تلاش می كنند روشهای تازه ای رابرای بی درد شدن زایمان طبیعی ابداع كنند.یكی از این راهها كه طرفدران زیادی هم دارد. زایمان در آب است كه البته همراه با روش های دیگر به كار می رود.

مادر طی بارداری یا می گیردكه چگونه با نرمش های مخصوص درد خود را كم كند. او هنگام زایمان در حوضچه هایی كه شبیه قایق های بادی هستند و آب گرم دارند، قرار می گیرد اولین بار سال ۱۸۰۳ وقتی كه زنی ۲۴ساعت به طور مداوم درد كشیده بود و از آنجا كه سزارین هم هنوز رواج پیدا نكرده بود او را برای استراحت به داخل حوضچه آب گرم بردند كه درمدت یك ساعت توانست زایمان كند.

اكنون این كار در اكثر كشورهای دنیا انجام می شود بسیاری از خانواده كه تمایل به زایمان طبیعی در منزل دارند با كرایه كردن یك حوضچه می توانند درمنزل شاهد تولد فرزندشان باشند و این زنان از زایمان در آب گرم احساس رضایت می كنند.

دراین آب دمای بدن نوزاد پس از تولد بالا نمی رود و برای او كه هر تغییری می تواند به منزله یك شوك عمل كند كاملا مناسب و بی خطر است حتما این سوال برایتان ایجاد شده كه آیا نوزادی كه درآب به دنیا می آید خفه نمی شود؟ خیر اگر نوزادهنوز با هوا تماس پیدا نكرده باشد و سرمای محیط را لمس نكرده باشد نفس نمی كشد.

محیط داخل رحم مادرش است چرا كه تنفس زمانی آغاز می شود كه بند ناف قطع شود و یا تغییرات حرارت و تماس با هوا صورت گرفته باشد. در ایران نخستین نوزاد متولد شده در آب دختر بود كه در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۲ متولد شد. این گزارش می افزاید تاكنون ۳۷ دختر و ۱۵ پسر درآب متولد شده اند ولی هنوز این روش در ایران كاملا ناشناخته است و مركزی رسمی برای اجرای آن وجود ندارد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۲ 294 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟