خوردن مسکن‌ در بارداری، خطرات

۸-۲۰۰٫jpg

نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد که مصرف برخی داروهای مسکن در ماه‌های نخست بارداری با افزایش خطر تولد نوزادان مبتلا به نارسایی‌های مادرزادی ارتباط دارد.

مصرف مسکن‌ها در ماه‌های نخست بارداری
پژوهشگران طی یک بررسی تاکید کردند که مصرف مسکن‌هایی چون «اکسی‌کودن» و «ویکودین» در ماه‌های نخست بارداری، احتمال تولد نوزادان مبتلا به نارسایی‌های مادرزادی از جمله اسپینا بیفیدا یا بیرون‌زدگی نخاع را دو برابر افزایش می‌دهد.

به رغم دو برابر شدن احتمال وقوع این نارسایی، محققان معتقدند که تعداد موارد نارسایی‌های لوله عصبی هنوز بسیار نادر است.

نارسایی های مادرزادی

مهسا یزدی، محقق ارشد این مطالعه در دانشگاه بوستون گفت: هرچند که عمده نارسایی‌های مادرزادی تنها در دو تا سه درصد نوزادان اتفاق می‌افتد اما با این حال احتمال بروز این نارسایی‌ها باید در نظر گرفته شود.

نارسایی‌های لوله عصبی که معمولا در اولین ماه بارداری اتفاق می‌افتد شامل مشکلاتی از قبیل بیرون‌زدگی نخاع است که ستون فقرات به طور کامل رشد نمی‌کند.

مطالعه جدید بر یافته‌های تحقیقات پیشین که نارسایی‌های مادرزدای را با استفاده از قرص‌های «اپیویید» در اوایل بارداری مرتبط می‌داند، تاکید دارد.

شیوع مصرف اپیویید میان زنان باردار بین دو تا 20 درصد متغییر است و با توجه به افزایش استعمال این دارو لازم است زنان نسبت به آن آگاهی بیشتری پیدا کنند.

منبع:جام جم

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫67 از 5)

۹۵/۰۵/۲۲ 220 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟