میگرن قاعدگی، چگونه درمان کنیم؟

۳-۱۴۹٫jpg

اگر به تمامی مشکلات مربوط به عادت ماهانه‌ی خود میگرن را نیز اضافه کنید می‌بینید کاملاً آماده‌اید یک روز کامل در تخت بمانید. اما چه چیزی عامل این سردردهاست و چگونه درمان می‌شوند؟

چه چیزی باعث میگرن قاعدگی می شود؟
میزان میگرن در زنان بیشتر است و 20 تا 30 درصد از زنان در طول قاعدگی خود از سردردهای میگرنی رنج می‌برند. تحقیقات نشان داده‌اند ارتباطی قوی میان هورمون استروژن و سردردهای میگرنی وجود دارد. به همین دلیل زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر این سردردها قرار می‌گیرند.

به طور کلی سطح بالاتر استروژن از سردردهای میگرنی پیشگیری می‌کند و میزان پایین تر این هورمون عاملی برای پیدایش سردردهاست. در زمان قاعدگی سطح استروژن بدن زن در کمترین حد قرار دارد و به همین دلیل احتمال بروز سردردها بیشتر است. همچنین نوسان سطح هورمون می‌تواند باعث میگرن شود. هر زنی متفاوت به این هورمون‌ها واکنش نشان می‌دهد، در نتیجه یک زن ممکن است حتی زمانی که قاعده نیست هورمون‌های مربوط به میگرن را داشته باشد.

میگرن و قاعدگی
به جز قاعدگی زمان‌های دیگری در زندگی زنان وجود دارد که سطح هورمون تغییر زیادی می‌کند و می‌تواند بر میگرن‌های مرتبط با هورمون‌ها اثرگذار باشد. بسیاری از زنان متوجه می‌شوند میگرن آن‌ها در طول بارداری کاهش‌یافته یا کاملاً از بین رفته است. کاهش سطح استروژن پس از زایمان می‌تواند بار دیگر سردردهای میگرنی را تحریک کند.

قبل از یائسگی و یائسگی نیز برای سطح هورمون تأثیر دارند. در این زمان سطح هورمون‌های بدن به طور چشمگیری افرایش و کاهش‌یافته و این نوسانات می‌توانند محرک سردردهای میگرنی باشند. بسیاری از زنان متوجه می‌شوند با یائسگی و نداشتن عادات ماهانه سردرد آن‌ها ناپدید شده است.

برخی زنان برای درمان عوارض قاعدگی هورمون درمانی دارند که این می‌تواند باعث افزایش یا کاهش سردردهای میگرنی شود، بستگی دارد بدن چگونه به این هورمون‌ها واکنش نشان دهد.

چگونه از میگرن قاعدگی جلوگیری کنیم؟
از آنجایی که میگرن قاعدگی به خاطر سطح پایین هورمون‌ها ایجاد می‌شود مصرف قرص‌های کنترل بارداری می‌تواند با حفظ سطح هورمون‌های بدن به کاهش میگرن‌های قاعدگی کمک کند.

چگونه درد میگرن قاعدگی درمان می‌شود؟
میگرن قاعدگی مانند میگرن‌های عادی درمان می‌شود. درمان شامل مسکن‌هایی مانند ایپوبروفن یا استامینوفن می‌شود. پزشک شما اگر مسکن‌های معمولی اثرگذار نباشند داروهای دیگری تجویز خواهد کرد.روش‌های دیگری که به درمان شما کمک خواهند کرد می‌توانند ماساژ، کمپرس یخ و استراحت در اتاقی تاریک و ساکت باشند.

منبع:ویکی 5040

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۱ 192 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟