اوایل بارداری، این دردها طبیعی هستند؟

۹-۲۴۸٫jpg

من 32 سال سن دارم و اولین بارداری ام هست. در هفته چهارمبارداری هستم. خیلی کمردرد می‌گیرم و گاهی مواقع زیر شکمم درد می‌گیرد. علت آن چیست؟

پاسخ دکتر بهرام ایروانی، متخصص زنان زایمان و نازایی:
با بالا رفتن سن بارداری و سنگین شدن شکم و جنین بروز درد زیر شکم و واژن طبیعی هست. شاید این دردها مشکل خاصی نباشد ولی از آنجا که در این هفته شکم هنوز آنچنان سنگین نشده که فشار وارد کند، حتما باید در معاینه حضوری توسط متخصص بررسی شود. بویژه اگر دردها مقطعی و همراه با علائم ادراری هستند، طبیعی نیست و نیاز به پیگیری دارد. یک نوار انقباضات رحم هم بگیرید بد نیست. اگر انقباضات زودرس رحمی در کار نباشد همه چیز مرتب هست. اگر پزشک تشخیص دهد که درد طبیعی بارداری است، با استراحت رفع خواهد شد. برای تسکین آن، وقتی می خواهید زیاد راه بروید و کار بکنید شکمتان را با شکم بند ببندید.

پاسخ دکتر آزیتا محمدی نژاد، متخصص زنان، زایمان و نازایی:
به طور کلی درد کمر، دل و واژن در دوران حاملگی وجود دارد. در عین حال ممکن است درد زیر دل ناشی از عفونت و ترشحات واژینال یا زایمان زودرس باشد. به غیر از آن دسته از دردهای آنی و گذرا که در دوران بارداری عادی تلقی می شوند، بقیه انواع دردها بویژه اگر مداوم و در فواصل پی در پی باشد نرمال نیست و باید مورد بررسی قرار بگیرد. باید تحت نظر متخصص، مشخص شود که این درد ناشی از بروز عفونت، دردهای زودرس زایمان است و یا مربوط به ستون فقرات یا عضلات پشت است.

اوایل بارداری، این دردها طبیعی هستند؟

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

زایمان نرمالدفتر ثبت زایمانکاندوم حلقویبارداری با قرص ضد بارداریقرص ضد بارداری گیاهیبارداری فولیک اسیدتفسیر آزمایش غربالگری حاملگیباردار شدن مادر از پسرشبهترین قرص ضد بارداری بدون عوارضبارداری خارج رحمیتغذیه در هفته 4 بارداریبارداری روز به روز3 هفته اول بارداریشرایط بارداریآزمایشات غربالگری بارداریبارداری تغذیه مناسبدرمان ویار بارداری طب سنتیاستفاده از قرص ضد حاملگی برای رشد گیاهحاملگی خوببارداری در دوران شیردهیقبل حاملگی چ کنیمتاثیر قرص ضد بارداری اورژانسی بر قاعدگیناباروری فرزند دومسن ناباروری در مردانکاندوم سه بعدیزایمان چند مرحله داردتست بارداری ابن سیناحاملگی لباسبارداری زیباهفته سی و دوم بارداریخوردن گلابی قبل از بارداریمصرف دارو هنگام حاملگیراههای درمان هماتوم بارداریعلل سقط جنین در دوران بارداریتست بارداری توسط ادرارحاملگی شانزده هفتهزنان باردار صبحانه چه بخورندزایمان 9 سالهبیمه طلایی نازاییحاملگی قرص

نی نی سرچ