جنین در دوران بارداری چه غذایی دوست دارد؟

۵-۲۰۰٫jpg

پرسش: مصرف كدام ماهی برای مادران باردار بهتر است و كدام غذاها ضرر دارد؟

پاسخ: كاربر گرامی، غذاهایی كه می بایست در دوران بارداری از مصرف ان ها پرهیز نمود:
* مصرف كافئین را محدود نمایید و بیش از 300 میلی گرم كافئین در روز مصرف ننمایید. محتوای كافئین در نوشیدنی های مختلف به نوع برگ ها(مثل برگ چای) و یا نوع دانه های مورد استفاده (مثلا نوع دانه های كاكائو، قهوه و …) و نیز به نحوه ی اماده سازی نوشیدنی بستگی دارد.

یک فنجان قهوه(حدود 240 سی سی قهوه ) به طور میانگین حاوی 150 میلی گرم كافئین است در حالی كه یك لیوان چای سیاه معمولا حاوی 80 میلی گرم كافئین می باشد. یك لیوان نوشابه حاوی نوشابه های كافئین دار به طور متوسط دارای 30 تا 60 میلی گرم كافئین می باشد.به یاد داشته باشید كه شكلات نیز حاوی كافئین است و میزان كافئین یك قالب شكلات می تواند معادل یك چهارم یك فنجان قهوه باشد. زیاد قهوه ننوشید. در صورتی كه به چای علاقه دارید، سعی كنید چای كم رنگ مصرف كنید. مقدار كم قهوه ممكن است ضرری نداشته باشد، اما مصرف بیش از دو فنجان ان در روز، روی قدرت باروری تاثیر می گذارد.

* از مصرف الكل در دوران بارداری هم اجتناب نمایید. مطالعات علمی نشان داده اند كه الكل با زایمان زودرس، عقب ماندگی ذهنی، نقایص مادرزادی و وزن كم در هنگام تولد در نوزادان مرتبط بوده است.

* مصرف شیرین كننده های مصنوعی حاوی ساخارین در دوره ی بارداری به شدت منع شده است چرا كه این ماده می تواند از جفت عبور كند و به جنین برسد و ممكن است بقایای ان در بافت های بدن جنین باقی بماند.

* اگر چه ماهی همیشه به مادران باردار و زنانی كه در دوران باروری هستند توصیه شده است، اما در نظر داشته باشید كه نوع خوب و مرغوب ان را انتخاب كنید، چون بعضی از انواع ماهی ها حاوی جیوه ی زیادی است و این می تواند برای جنین خطرناك باشد. جیوه می تواند در بدن تجمع پیدا كند و حتی تا یك سال در بدن بماند. بهتر است، هفته ای دو بار ماهی، ان هم از نوع بی ضرر مثل سالمون و قزل الا استفاده كنید.ماهی هایی كه حاوی مقادیر زیادی جیوه هستند را نخورید: مثل كوسه‌ ماهی، شمشیرماهی و ماهی خال مخالی.

* از مصرف انواع پنیرهای غیر پاستوریزه (مثل پنیر فتا و…) در دوران بارداری اجتناب كنید چرا كه این پنیر ها می توانند موجب عفونت باكتریایی (لیستریا) گردند. هیچ نیازی نیست از مصرف دیگر پنیر های فراوری شده و پنیرهای سفت یا پنیر خامه یا ماست اجتناب كنید فقط موارد غیر پاستوریزه و فراوری نشده را نباید انتخاب كنید.

* از مصرف ماهی خام و نیز به ویژه حلزون ها و صدف هایی مثل صدف خوراكی اجتناب كنید.
اگر عادت به خوردن چیپس، پفك، غذاهای اماده و گوشت های فرایند شده مثل سوسیس، كالباس، سس و غذاهای چرب و شور دارید، این عادات را كنار بگذارید.

سر خود دارو نخورید و اگر سیگار می كشید، سیگارتان را ترك كنید
باید از مصرف گوشت و ماهی فرایند شده، دودی و نمك سود شده در تمام دوران بارداری و سه ماه قبل از ان خودداری كنید.

جگر و سایر امعاء و احشاء گوسفند و گاو: اگر چه جگر و مواد تهیه شده از احشاء حیوانات، دارای اهن و فولات هستند این مواد همچنین حاوی غلظت زیادی از ویتامین A هستند. هر 100 گرم از این مواد حاوی 13 هزار تا 40 هزار واحد بین المللی ویتامین A است كه بیش از 15 برابر نیاز زن باردار است. مصرف مقادیر زیاد ویتامین A برای جنین در حال رشد در سه ماهه ی اول بارداری مُضر است.

در نتیجه همه زنان باردار و زنانی كه در حال برنامه ‌ریزی برای بارداری هستند باید از مصرف این غذاها یا غذاهایی كه حاوی مقادیر زیادی ویتامین A هستند مثل جگر، روغن‌ هایی كه از كبد حیوانات تهیه می ‌شود و سایر امعاء و احشاء حیوانات پرهیز كنند.البته لازم نیست كه از سایر غذاها كه دارای ویتامین A است خودداری كرد مثل شیر، پنیر، ماهی چرب، تخم‌ مرغ و غذاهایی با بتاكاروتن مثل هویج، میوه‌ های قرمز و نارنجی و سبزیجات و سبزیجات برگ ‌سبز.

مغز حیوانات: از همه ی انواع مغزهای حیوانات در دوران بارداری باید پرهیز شود چرا كه این مواد ممكن است حاوی باكتری‌ های مُضری چون لیستریا باشد كه عامل ابتلا به بیماری لیستریوز است.
تخم‌ مرغ خام یا عسلی: تخم ‌مرغ كاملا نپخته(عسلی) یا خام یا غذاهایی كه حاوی تخم‌ مرغ نپخته هستند مثل سُس مایونز خانگی و بستنی ‌های غیر پاستوریزه نباید در دوران بارداری مصرف شود چرا كه ممكن است حاوی باكتری سامونلا باشد كه می ‌تواند سبب مسمومیت غذایی شود.
غذاهای نپخته یا سرد: بسیار مهم است كه مطمئن شوید غذاها كاملا پخته ‌اند و سپس مصرف شوند، غذاهای سرد باید مجددا كاملا گرم شوند طوری كه بخار از ان ها خارج شود.

گوشت و مرغ خام: توكسوپلاسموزیس بیماری نادری است كه توسط نوعی انگل كه در گوشت خام وجود دارد ایجاد می‌ شود. این می‌ تواند برای جنین مُضر باشد و در بسیاری مواقع سبب نابینایی و مشكلات ذهنی و عقب ‌افتادگی در جنین شود.

بنابراین زنان باردار باید از خوردن گوشت خام و نپخته پرهیز كنند.پختن خوب و كامل گوشت و مرغ می ‌تواند خطر سالمونلا را نیز كاهش دهد.

بادام ‌زمینی: اگر در یك خانواده اعم از مادر كودك، پدر یا خواهر و برادر سابقه ی حساسیت به بادام ‌زمینی دارند یا تاریخچه تب یونجه، اسم، اگزما یا سایر الرژی ‌ها را دارند، برای كاهش خطر استعداد كودك در حال رشد به حساسیت به بادام ‌زمینی بهتر است مادر از مصرف بادام‌ زمینی و محصولات حاوی بادام‌ زمینی در دوران بارداری و شیردهی پرهیز كند.

شیر غیر پاستوریزه: مادر باردار باید از خوردن همه شیرهای غیر پاستوریزه اعم از شیر گاو، بُز و شیر شتر خودداری كند، شیر بُز هم می ‌تواند عاملی برای افزایش خطر توكسوپلاسموز باشد.

منبع:تبیان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۱ 223 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟