16 نگرانی زنان باردار(2)

۶-۲۴۸٫jpg

بارداری با تغییرات جسمی و روانی زیادی همراه است که نداشتن شناخت کافی از آنها باعث بروز نگرانی‌های طبیعی در مادر می‌شود. دکتر مریم کاشانیان، فوق‌تخصص زنان و زایمان و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران حال به برخی از مشکلات و مسائلی که در بارداری بروز می‌کند و اغلب برای مادر و اطرافیان او نگران‌کننده ‌است، اشاره می‌کند، با این امید که خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند یا در ابتدای این راه هستند، قبل از مواجهه، با آنها آشنا شوند و از این دوره از زندگی لذت ببرند. در مطلب پیش 8 مورد از این نگرانی ها را مرور کردیم، در ادامه توضیحات دیگری آمده است:

5 نگرانی 3 ماهه دوم
1) بازگشت اسید از معده به مری و یبوست: به دلیل تغییرات هورمونی از 3 ماهه دوم به بعد روده‌ها تنبل می‌شوند و احتمال ابتلا به یبوست، نفخ و ترش کردن بیشتر می‌شود بنابراین خانم‌های باردار تعداد وعده‌های غذایی را بیشتر و حجم غذا را کمتر کنند و پیاده‌روی را به برنامه روزانه خود بیفزایند.

2) لکه بینی: دلایل خونریزی و لکه‌بینی در 3 ماهه دوم بارداری و سوم ماهیتی جدا از دلایل آن در 3 ماهه اول دارد و حتما باید بررسی شود زیرا ممکن است دلیل آن زایمان‌های پیش از موقع یا سقط جنین باشد.

3) خونریزی از لثه: به‌دلیل ترشح هورمون‌های بارداری، لثه‌ها پر خون می‌شود و هنگام مسواک یا خود به خود ممکن است دچار خونریزی شوند. اگر خونریزی زیاد باشد، خانم می‌تواند برای درمان به دندانپزشک مراجعه کند.

4) تکرر ادرار: با افزایش سن بارداری، به دلیل فشار رحم روی مثانه، حجم آن کم می‌شود. از سوی دیگر، در انتهای بارداری سر جنین روی مثانه فشار می‌آورد و باعث تکرر ادرار می‌شود. اگر تکرر ادار با سوزش همراه شود، ممکن است نشانه عفونت باشد که باید حتما آن را درمان کرد.

5) افت فشار خون، احساس ضعف و سرگیجه: معمولا در 3 ماهه دوم بارداری، فشار خون افت پیدا می‌کند و حتی ممکن است خانم باردار غش کند. به همین دلیل به این خانم‌ها توصیه می‌شود تنها بیرون نروند و مخصوصا در حمام تنها نباشند. البته به محض آنکه خانمی ‌حس کرد فشار‌خونش پایین آمده، کافی است دراز بکشد و هر دو پا را به دیوار بزند و بالا ببرد تا احساس سرگیجه بهبود پیدا کند.

3 نگرانی 3 ماهه سوم
1) احساس تنگی نفس و تپش قلب: این احساس به دلیل ترشح هورمون‌های بارداری است و الزاما ربطی به سن بارداری و بزرگی شکم ندارد، گرچه در 3 ماهه سوم تشدید می‌شود.

2) تشدید برخی مشکلات: انقباض‌های رحمی دروغین، بی‌خوابی، کمردرد و درد در ناحیه اندام تحتانی، شکم، لگن و پاها، بازگشت اسید به معده و سوزش معده، همورویید و سنگینی پاها از مشکلات رایج در 3 ماهه آخر هستند که با زایمان برطرف می‌شوند. به ندرت امکان دارد در روند تشخیص مشکلاتی چون کمردرد یا غیره در بارداری درخواست تصویربرداری‌هایی چون رادیولوژی و
سی‌تی‌اسکن شود اما درصورت صلاحدید پزشک باید انجام شود.

3) پیگیری آزمایش‌های بارداری: از ابتدای بارداری خانم باید تحت‌نظر باشد و بررسی‌ها و آزمایش‌های لازم را انجام دهد و منتظر بروز مشکل خاصی نباشد تا به پزشک مراجعه کند. عفونت‌های خطرناک یا فشار خون بارداری بدون علامت هستند و فقط با چکاپ‌های دوره‌ای قابل‌تشخیص و درمانند. ماما طی بررسی‌های دوره‌ای و زیر‌نظر گرفتن میزان رشد جنین و سنجش فشار خون و وزن مادر، متوجه این مشکلات می‌شود.

آزمایش‌های اولیه که برای تمام خانم‌ها تجویز می‌شود، شامل آزمایش خون است تا احتمال ابتلای مادر به برخی بیماری‌های خطرناک برای او و جنینش (مانند ایدز) بررسی شود. سونوگرافی نیز در ابتدای امر برای سنجش سن بارداری و بعد از آن در 3 ماهه دوم برای اطمینان از سلامت جنین تجویز می‌شود. زیر نظر گرفتن حرکات جنین و ضربان قلب او نیز از جمله چکاپ‌های لازم است. تست غربالگری تشخیص تریزومی 21 و تست دیابت بارداری برای تشخیص بالا بودن قند خون هم لازم است. اگر خانمی سن‌ بالا دارد یا ازدواج فامیلی داشته یا سابقه مشکلات ژنتیکی دارد، لازم است آزمایش‌های جدی‌تری مثل آمینوسنتز هم انجام دهد.

منبع:سلامت ایران

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)

۹۵/۰۵/۲۱ 264 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟