پرخطرها برای زنان حامله

۴-۲۴۸٫jpg

ممکن است این موارد برای همه ی افراد جامعه خطرناک باشد، اما یک خانم باردار، به دلیل شرایط ویژه اش، سیستم ایمنی ضعیفی دارد و آسیب پذیرتر از دیگران است.

زنان باردار و فرزند درون شکمشان، دو موجود بسیار حساس و آسیب پذیر هستند، پر واضح است که این گروه به دلیل شرایط ویژه ای که دارند، سیستم ایمنی بدنشان بسیار ضعیف شده، پس باید خیلی مراقب باشند، از قدیم گفته اند که زن باردار، بارِ شیشه دارد، کسی که بار شیشه دارد، نباید یک سری از کارها را انجام دهد، وگرنه ممکن است، شیشه هایش بشکنند و یا ترک بردارند. با آلودگی هوا و خوراکی های ناسالمی که می خورید، به اندازه ی کافی به خود و فرزندتان ضرر می زنید، بیایید تلاش کنید از موارد دیگر خطر آفرین دوری کنید.

پروتئین
پروتئین یک ماده ی مغذی مهم برای سلامت مادر و جنین است و به دو گروه اصلی حیوانی و گیاهی تقسیم می شود.

– مادر باردار به دلیل جیوه که ماده ای سمی در آب اقیانوس هاست، سعی کند کمتر از ماهی و غذای دریایی استفاده کند، مثلا فقط یکبار در هفته، ماهی های پرورشی جیوه ی پایین تری دارند و برای تغذیه زن باردار مناسب ترند، ماهی های صورتی رنگ، کوسه، شیرماهی و گربه ماهی دارای جیوه ی بالاتری هستند و سعی کنید که مصرف نشود.

– گردن و بال مرغ هم مضر است، چون آنتی بیوتیک به این نقطه از بدن مرغ ها تزریق می شود.

– تخم مرغ هم تا 5 روز در هفته مفید است، البته به شرط این که کاملا پخته باشد و مدل های عسلی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

دور این خوراکی ها را هم فعلا خط بکشید:
ادویه جات، نوشابه، انواع سوسیس و کالباس و فست فودها، کنسرو تن ماهی، پنیر پیتزا، آب میوه های صنعتی، پنیر محلی، شیر غیر پاستوریزه، بستنی های باز، سبزی و کاهو های رستوران ها و مکان هایی که به روش شستشوی آن ها اعتماد ندارید و آب آشامیدنی که به سلامت آن اطمینان ندارید.

خوب این خوراکی ها را تقریبا در همه ی مقالات سلامت، می توان به عنوان خوراکی های خطرناک شناخت. در ضمن بوییدن و استشمام موادشیمیایی مانند وایتکس بسیار خطرناک است، همچنین از دود سیگار و قلیان هم فرار کنید که دود آن ها از خودشان خطرناک تر است.

ممکن است این موارد برای همه ی افراد جامعه خطرناک باشد، اما یک خانم باردار، به دلیل شرایط ویژه اش، سیستم ایمنی ضعیفی دارد و آسیب پذیرتر از دیگران است، پس شرط عقل آن است که بیشتر مراقب باشد.

سرب، این سم لعنتی
متاسفانه این سم خطرناک در بسیاری از لوازم و دور و اطرافمان وجود دارد، مثلا کاغذی که از دستگاه کارت خوان به عنوان رسید بیرون می آید، حاوی سرب است، پس لطفا خانم های باردار به آن دست نزنند، چون سرب آن از طریق پوست جذب می شود.

لوازم آرایشی، به خصوص رژ قرمز رنگ هم سرب دارد، رژ لب هایتان را امتحان کنید، ابتدا روی پوست دستتان کمی رژ بمالید، سپس یک قطعه طلا روی آن بکشید، در صورتی که رژ سیاه رنگ شد، بدانید که حاوی سرب است و آن را به درون سطل آشغال بیندازید.

حمام
درست است که آب داغ خستگی و کوفتگی بدن را از بین می برد، ولی آب خیلی داغ اصلا برای زن باردار توصیه نمی شود.

دوم آن که شکم شما بزرگ شده و ممکن است که جلوی پای خود را نبینید، پس مراقب لیز خوردن کف حمام باشید که آمار بالایی ازسقط جنین و شکستگی دست و پا و لگن خانم ها را تشکیل می دهد، بهتر است که کف حمام خود را با کف پوش های پلاستیکی، فرش کنید.

مراقب این موجود خطرناک باشید
توکسوپلاسموز(Toxoplasmosis) یک عفونت تک یاخته‌ای است که برای زن باردار بسیار خطرناک است و ممکن است باعث سقط و یا نقص عضو جنین گردد.

مهمترین راه انتقال این عفونت، گوشت حیوانات است که در صورت عدم پخت کامل و یا نیم پز بودن منتقل می شود، پس جدا در این دوران از مصرف کباب کوبیده و استیک هایی که نیم پز هستند و درون آن ها خام و صورتی رنگ است خودداری کنید.

دوم آن که در دوران بارداری سعی کنید تا حد ممکن گوشت را خودتان خرد نکنید، مخصوصا اگر دستتان دارای زخم است، حتما دستکش دست کنید.

مراقب مدفوع گربه هم باشید که حامل این عفونت است.(مدفوع گربه شبیه مدفوع انسان، ولی کوچکتر است) کارهای باغبانی و تماس با خاک و آب آلوده هم می تواند عامل انتقال باشد.

منبع:تبیان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)

۹۵/۰۵/۲۱ 234 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟