دیابت بارداری، پیشگیری و درمان

۴-۱۳۴٫jpg

دیابت بارداری(GDM) به حالتی اطلاق می شود که طی آن مقدار گلوکز(نوعی ذرات قندی) موجود در خون زن بارداری که قبلاً سابقه دیابت نداشته است، در طول بارداری(بالاخص سه ماهه سوم) افزایش قابل توجهی داشته باشد.

به گزارش نی نی سرچ، اگرچه دیابت بارداری با تولد کودک خودبه خود درمان می شود، لیکن درصورت عدم درمان سریع می تواند عوارض درازمدت متعددی را برجای گذارد.

دیابت بارداری علائم چندانی ندارد و به طور معمول باید از طریق آزمایش خون یا غربالگری تشخیص داده شود. تخمین زده می شود مابین 3 تا 10 درصد زنان دنیا در طول دوران بارداری خود به این بیماری مبتلا می شوند؛ لذا خطر دیابت بارداری کاملاً جدی به نظر می رسد.

عوارض دیابت بارداری می تواند از کمبود گلوکز خون و یرقان کودک تازه متولد شده تا حتی تشنج و تولد کودک مرده(Stillbirth) را شامل شود. همچنین مشاهده شده زنانی که دیابت بارداری را تجربه می کنند برای ابتلا به دیابت بارداری در بارداری های بعدی یا حتی دیابت نوع دو در ادامه زندگی خود، با خطر بیشتری مواجه هستند.

کودکانی هم که مادرانشان در طول بارداری به این بیماری مبتلا می شوند، استعداد بیشتری برای چاقی در دوران کودکی دارند و آنها نیز(مانند مادرانشان) به احتمال بیشتری نسبت به سایرین برای ابتلا به دیابت نوع دو مستعد هستند. با این همه، خوشبختانه روش های پیشگیری و درمان دیابت بارداری کاملاً شناخته شده است.

برای پیشگیری از دیابت بارداری، در منابع مختلف علمی چند پیشنهاد عالی یافت می شود: کاهش وزن قبل از اقدام به باردار شدن(در صورتی که زن به اضافه وزن یا چاقی مبتلاست)، ترک سیگار قبل یا درحین بارداری، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و توصیه شده در طول بارداری و بالاخره ورزش و تحرک کافی در دوران بارداری.

برای درمان دیابت بارداری نیز دو برنامه کلی وجود دارد: اول تغییر در سبک زندگی(Lifestyle) شامل تغییر عادات بد، اصلاح رژیم غذایی و ورزش؛ دوم درمان دارویی در موارد خاص با نظر پزشک متخصص.

توجه داشته باشید بی توجهی به دیابت بارداری چه از نظر تشخیصی چه از نظر پیشگیری یا درمان، مطمئناً نتیجه ای جز پشیمانی والدین به همراه نخواهد داشت.

منابع:

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Gestational_diabetes
 2. http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=40878
 3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943327
 4. Giugliano E, Cagnazzo E, Giugliano B, Caserta D, Moscarini M, et al. (2013) The Prevention of Gestational Diabetes. J Diabetes Metab 4: 286. doi:4172/2155-6156.1000286
خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۲/۱۲/۰۸ 7680 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]

 1. فاطمه

  در باداری اول دیابت بارداری داشتم و این باعث شد بچم مرده بدنیا بیاد .الان دوباره شش ماهه باردارم خیلی میترسم دوباره همون اتفاق دوباره تکرار شه.خواهشن بیشتر راهنمایی کنین

  نوشته شده در ۹۴/۱۱/۱۳
 2. سوگند 2

  مریم جون هیچ درمان گیاهی نکن،پیش دکترتغذیه برو رژیم بارداری بگیر،شیرینی جات نخور تا خدای نکرده انسولینی نشی مث من،

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۳۰
 3. مریم

  قندناشتام ۹۰ بود
  یک ساعت بعدازخوردن محلول ۱۵۵ شد
  دوساعت بعد ۱۱۹ شد
  دکترم گفت دیابت بارداری دارم خیلی میترسم میشه بگین واسه دیابت بارداری چه نوع عرق گیاهی بخورم؟

  نوشته شده در ۹۴/۰۹/۲۲

نظر شما چیست؟