وزن مناسب برای زایمان بهتر

pregnancy-qa

سوال بارداری: من ۲۵ سال دارم. در سونوگرافی ۲۱ شهریور هفته 34 هستم. وزن جنین 2250 است. احتمالا زایمانم طبیعی است ولی بخاطر ویار کاهش وزن داشتم. وزن اولیه من ۷۲ و وزن الانم 70 است. چه چیزهایی بخورم که وزنم برای زایمان بهتر بالا برود؟ چه چیزایی بخورم تا وزن جنینم بالا برود؟

پاسخ دکتر مرضیه بهنام، متخصص زنان، زایمان و نازایی:
در صورتیکه دچار ویار بارداری هستید و با حالت تهوع و استفراغ دارید که به ضعف و بی اشتهای می انجامد، وضعیت شما طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. به طور کلی عمده وزن گیری مادر و جنین در سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد. در حالیکه از ویار بارداری خلاص می شوید و اشتهای شما بهبود می یابد، به این ترتیب روند وزن گیری نرمال برای شما آغاز می شود.
لازم است که آب و مایعات غیر شیرین به مقدار کافی مصرف کنید، استراحت کافی داشته باشید. باید از همه گروه‌های غذایی به مقدار متعادل را در برنامه روزانه خود استفاده کنید. مصرف روزانه کربوهیدرات (نان و غلات)، میوه‌جات و سبزیجات، لبنیات و پروتئین (گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ یا مغز دانه ها) توصیه می گردد. به میزان متعادل از چربی ها و شیرینی ها را نیز دریافت نمایید.
حتما تحت نظر متخصص تغذیه هم باشید تا قبل از زایمان جنین وزن بگیرد و تست های ارزیابی سلامت جنین را نیز طبق نظر پزشک تان به موقع انجام دهید.

پاسخ دکتر ضیاءالدین مظهری متخصص تغذیه و رژیم درمانی:
برای یک خانم لاغر که شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸,۵ دارد اضافه وزن توصیه شده در دوران بارداری ۱۲.۵ تا ۱۸ کیلوگرم است که باید ۲.۵ کیلوی آن را طی سه ماه اول اضافه کنید.
بعد از آن تا پایان دوران بارداری هر هفته چیزی حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ گرم به وزنتان اضافه شود و انتظار می رود که از سه ماگی تا پایان شش ماهگی ۵,۴ تا ۶.۳ کیلوگرم چاق شوید.
صرف نظر از وزنی که قبل از باردار شدن داشتیه اید، اگر به هر علتی وزنتان در سه ماه اول بیشتر از سه کیلو زیاد شود باید با متخصص زنان مشورت کرده و به کارشناس تغذیه مراجعه کنید و رژیم بگیرید.
در طی دوران حاملگی رژیم های غذایی سخت مجاز نیست، ولی این بدان معنا نیست که شما هر چقدر که بخواهید می توانید به بدنتان کالری وارد کنید. در طی بارداری خانم ها بین ۷ تا ۱۱ کیلو وزن اضافه می کنند و این مقدار طبیعی است. میزان بیشتر از این باردری را برای شما با مشکل مواجه می کند. مواد قندی، چربی ها و مواد نشاسته ای را نباید بیشتر از مقدار لازم مصرف کنید. نه تنها برای شما و جنین فایده ای ندارد، بلکه آسیب هم می رساند.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۱ 180 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟