تشخیص ضربان قلب جنین، بدون سونوگرافی

pregnancy-qa

سوال بارداری: من 36 سال دارم. پانزده سال ازدواج کردم و دو فرزند دارم. از آخرین بارداریم یازده سال می گذرد و در حال حاضر هفته 11 بارداری هستم. خواستم بدانم اگر جنین ضربان نداشته باشد آیا بدون سونوگرافی هم قابل تشخیص هست و علایمی دارد.

پاسخ دکتر فرزانه جعفری، متخصص زنان و نازایی:
قلب جنین از هفته 7 قابل رویت است و ضربان دارد. چنانچه مشکلات قلبی مادرزادی باعث از کار افتادن قلب شود، منجر به سقط خواهد شد. علائم آن معمولا با خونریزی، درد، تب و تهوع همراه است، که در این صورت هم پزشک متخصص زنان برای حصول اطمینان از سقط جنین، سونوگرافی برای مادر می نویسد.
از دیگر علائم و نشانه های سقط شدن جنین؛ از بین رفتن ورم سینه ها، حالت تهوع، ترشحات شدید واژینال كه بسیار غلیظ و یا خونی باشد، خونریزی سبك یا لكه بینی، گرفتگی عضلات شكم می توان عنوان کرد که شدت و ضعف آن در همه یکسان نیست. ولی به طور کلی با انجام سونوگرافی این مساله تایید می شود.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۱ 304 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟