پدیده جنین در جنین، چیست؟

۸-۲۳۴٫jpg

پدیده جنین در جنین، یك اختلال بسیار نادر است كه از هر 500000 تولد زنده، یكی دچار این مشكل می‌شود. در این پدیده جنین اصلی میزبان جنین فرعی است.

جنین فرعی كه خود توانایی تامین غذا و اكسیژن مورد نیازش را ندارد، با كمك چیزی شبیه بند ناف به سیستم گردش خون جنین اصلی متصل شده و از این راه به حیات خود ادامه می‌دهد.

البته این بند ناف جنین فرعی با بند ناف واقعی تفاوت‌هایی دارد كه مهم ترین آنها تعداد رگ‌های داخل آن است. به عبارتی بند ناف جنین فرعی فقط 2 رگ دارد، در حالی كه بند ناف طبیعی 3 رگ دارد. همین موضوع باعث شد تا در تئوری دو قلو بودن دو جنین تو در تو تردید ایجاد شود.

البته معمولا جنین فرعی برای جنین اصلی مشكلی ایجاد نمی‌كند، مگر اینکه رشد كرده و به حدی بزرگ شود كه به عنوان یك توده بتواند به سایر اعضای جنین اصلی فشار وارد كند.

در این موقع است كه جنین اصلی كه دیگر باید آن را نوزاد نامید، با احساس علایمی‌مثل درد، تهوع و استفراغ و یبوست بزرگ‌تر‌ها را متوجه مشكل می‌كند و در نهایت پزشكان با كمك روش‌های تصویربرداری پیشرفته ی پزشكی، وجود جنین فرعی در بدن نوزاد را كشف می‌كنند.

بند ناف جنین فرعی فقط 2 رگ دارد، در حالی كه بند ناف طبیعی 3 رگ دارد. همین موضوع باعث شد تا در تئوری دو قلو بودن دو جنین تو در تو تردید ایجاد شود.

در این موارد معمولا جنین فرعی در شكم، خصوصا پشت پرده صفاقی نوزاد قرار دارد، یعنی جنین فرعی لابه‌لای روده‌ها و احشای داخل شكم از طریق همان بند ناف 2 رگه، به عروق صفاقی جنین اصلی متصل است.

اما در موارد معدودی از این پدیده ی نادر، جنین فرعی در دهان، كمر و حتی بیضه و جمجمه ی نوزاد میزبان هم قرار می‌گیرد.

تاكنون 92 مورد جنین در جنین گزارش شده كه آخرین آنها همین مورد در شیلی بود. اولین بار در سال 1806 میلادی چنین پدیده‌ای گزارش شد.

منبع:تبیان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۲۰ 217 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟