کلوتریمازول در بارداری باعث سقط می‌شود؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: خانمی 22 ساله هستم و از عید اقدام به بارداری کردم و بعد از سه ماه حامله شدم. در هفته پنجم پیش دکتر رفتم و کمی سوزش در ناحیه واژنم داشتم و دکتر بدون معاینه و با اطلاع از اینکه من باردارم داروی کلوتریمازول به‌صورت مصرف داخلی با لوله رو تجویز کردن و بعد از استفاده چهار شب لکه خون دیدم و به بیمارستان مراجعه کردم که گفتن استراحت مطلق و قرص ایزوپرین هر 8 ساعت تجویز شد. گفتن به دلیل مصرف پماد بوده و دیگر استفاده نکردم و سونو انجام دادم. در هفته پنج و گفت جنین تشکیل نشده است. یک هفته بعد خونریزی شدید داشتم که جنین سقطشد و به دکتر دیگری مراجعه کردم و گفت سقط به دلیل پماد نبوده است. پس چرا جنین من سقطشد؟ تا کی باید جلوگیری کنم و در این مدت چه داروهایی استفاده کنم؟

پاسخ دکتر فاطمه رحیمی شعرباف؛ متخصص زنان و زایمان:
دوست عزیز در پاسخ به سؤال‌های شما باید به ترتیب باید بگویم که علت سقطبه خاطر مصرف پماد نبوده است و این علائم باعث سقطنشده‌اند. به طور کلی حدود 90 درصد سقط‌های غیر مرحله بالینی علت کروموزونی دارند و چون سقطشما در هفته پنجم یعنی مرحله غیر بالینی انجام شده است ممکن است این احتمال وجود داشته باشد. همچنین چون در مرحله غیربالینی بوده است نیازی به مصرف داروی خاصی نیست. توصیه می‌شود یک معاینه شوید و در صورت نبودن مشکل می‌توانید برای بارداری بعدی اقدام کنید.

اگر می‌خواهید بیشتر درباره این موضوع آگاهی داشته باشید، به اینجا برود.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)


۹۵/۰۵/۲۰ 259 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟