برای زود باردار شدن، بخوانید

۲-۲۴۸٫jpg

پرسش: چه میوه های احتمال بارداری را افزایش می دهد؟

پاسخ: برای افزایش احتمال باروری، باید كلیه مواد مغذی در حد نیاز مصرف شوند و در بین آن ها، موادی كه مهمتر هستند به ترتیب بیان می شوند:

-اسیدهای چرب ضروری كه در روغن های گیاهی، روغن دانه ها و مغزها موجود هستند و برای حفظ تعادل هورمونی مورد نیازند.

-عقیمی در مردان و زنان در ارتباط با كمبود ویتامینE است، چون با كمبود این ویتامین بافت های تولید مثلی تخریب می شوند.
-منیزیم، روی و ویتامینA برای تولید سلول تخم مورد نیاز است.
– كمبود ویتامینB6 و B2 با ناباوری مرتبط است.

– ویتامینA برای تولید هورمون های مردانه مورد نیاز است (كه در ارتباط با عنصر روی است).
– در بین كلیه مواد مغذی كه با باروری مرتبط اند، “روی” از همه با اهمیت تر است. این ماده معدنی برای فعالیت صحیح صدها سیستم انزیمی بدن ضروری است. تعدادی از این سیستم های انزیمی مربوط به باروری در زن و مرد است. برای مثال رشد و نمو دیواره ی رحم بستگی به روی دارد و این ماده معدنی برای تولید اسپرم در مردان مورد نیاز است.

تعداد كثیری از خانم هایی كه باردار نمی شوند و یا سقط های پی در پی دارند، دچار كمبود روی هستند. رژیم غذایی اغلب افراد تامین كننده روی مورد نیازشان نیست و شرایطی چون استرس، سیگار كشیدن، الودگی هوا و الكل موجب تخلیه منابع روی بدن می شود.

یكی از دلایل دیگر ناباروری، افزایش تماس با تركیبات استروژنی مصنوعی است كه تعادل هورمون های بدن را به مخاطره می اندازد. هورمون های مصنوعی در داروها و محصولات لبنی غیر اورگانیك وجود دارد و گوشتها اغلب محتوی هورمون هستند. همچنین ماهی هایی كه از ابهای الوده صید می شوند، حشره كش ها و مواد محتوی پلاستیك دارای هورمون هستند. در مردان دریافت مقادیری بالای استروژن، تولید اسپرم را كاهش می دهد و در زنان ایجاد كیست های تخمدانی و رحمی می كند كه با لطبع بر باروری مؤثر است.

برای افزایش قدرت باروری جذب روزانه 750 میلی‌گرم ویتامین C لازم است. احتمالاً لازم می‌شود كه یك مكمل غذایی نیز مصرف كنید، زیرا مصرف یك فنجان بروكلی فقط 100 میلی‌گرم و مصرف یك فنجان پرتقال 124 میلی‌گرم از نیاز روزانه را تامین می‌كند.

این دو ماده‌ی غذایی مفید سرشار از فولات یا همان اسیدفولیك است. معمولاً به زنان توصیه می‌شود زمانی كه قصد باردار شدن دارند مكمل اسیدفولیك نیز مصرف كنند زیرا اسیدفولیك قادر است از بروز ناهنجاری‌های مادرزادی پیشگیری كند. این ماده‌ی مغذی باعث می‌شود كه در مردان نیز میزان و غلظت اسپرم افزایش یابد. زمانی كه مواد غذایی سرشار از فولات مثل حبوبات و اسفناج و … مصرف می‌كنید كه همان اسیدفولیك طبیعی محسوب می‌شوند به نیازهای بدنتان پاسخ داده و قدرت باروری خودتان را بالا می‌برید.

میزان مصرف: روزانه یك فنجان عدس پخته و یك فنجان اسفناج پخته توصیه می‌شود.این ماده‌ی مغذی باعث می‌شود كه در مردان نیز میزان و غلظت اسپرم افزایش یابد. زمانی كه مواد غذایی سرشار از فولات مثل حبوبات و اسفناج و … مصرف می‌كنید كه همان اسیدفولیك طبیعی محسوب می‌شوند به نیازهای بدنتان پاسخ داده و قدرت باروری خودتان را بالا می‌برید.
میزان مصرف: روزانه یك فنجان عدس پخته و یك فنجان اسفناج پخته توصیه می‌شود.

بدن از اسیدهای چرب استفاده كرده و هورمون‌هایی تولید می‌كند كه خون بیشتری به رحم می‌رسانند. در این صورت شانس باردار شدن بسیار بالا می‌رود و رشد جنین نیز بیشتر و راحت‌تر می‌شود. این اسیدهای چرب كه به میزان فراوانی در ماهی، میگو، گردو و تخم كتان وجود دارد احتمال زایمان پیش از موعد و نیز تولد نوزادان كم وزن را كاهش می‌دهد.

زمانی كه میزان «روی» بدن كم باشد میزان اسپرم و اسپرماتوزوئیدها و نیز تحرك اسپرماتوزوئیدها كاهش یافته و میزان ناباروری بالا می‌رود.

كمبود «روی» در زنان نیز روی باروری ان‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. در واقع كمبود «روی» باعث می‌شود كه مدت عادت ماهیانه‌ی ان‌ها بیشتر شود و این مسئله به تخمك گذاری كمتر منجر می‌شود.

میزان مصرف: زن‌ها روزانه به 8 میلی‌گرم روی نیاز دارند و این میزان برای مردان روزانه 11 میلی‌گرم است. باید بدانید كه یك وعده‌ی غذایی حاوی 100 میلی‌گرم گوشت گاو، 8.6 میلی‌گرم روی، برای بدن تامین می‌كند.

مواد غذایی سرشار از كلسیم و ویتامین D برای حفظ سلامت بدن همه‌ی ما لازم و ضروری است.
نتایج پژوهش‌های دیگر حاكی از این است كه در طول اخرین لحظات پیش از بارورسازی، میزان كلسیم در اسپرم افزایش می‌یابد و همین امر انرژی و قدرت لازم اسپرماتوزوئیدها برای ورود به تخمك را فراهم می‌سازد.

محققان دانشگاه كلمبیا نیز مطالعاتی روی زن‌ها انجام داده و دریافته‌اند ویتامین D و كلسیم در ان دسته از زنانی كه از سندرم پیش از قاعدگی ( PCOS) رنج می‌برند، باعث تنظیم و ایجاد عادت ماهیانه‌ی نرمال می‌شوند.

منبع:تبیان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫33 از 5)

۹۵/۰۵/۲۰ 208 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟