شرایط سقط جنین، از نظر شرعی

۷-۱۳۰٫jpg

یکی از عامل‌هایی که موجب می‌شود به دنبال سقط‌‌‌‌‌‌‌‌ جنین باشیم ترس از مشکلات‌اقتصادی، تامین‌ نیاز‌های ‌نوزاد و بزرگ‌ کردن‌ او است که امروزه ذهن مادران را مشغول به خود کرده‌است. بهتر است برای اینکه بتوانیم تصمیم صحیح تری بگیریم اطلاعات خود را در زمینه‌های مختلف گسترش دهیم. بهتر است از یک طرف عوارض سقط جنین را بررسی کنیم و از طرف دیگر مسائل معنوی را نیز مورد اهمیت قرار بدهیم.

احکام شرعی در مورد سقط ‌جنین با توجه به فتوای آیه الله‌مکارم‌شیرازی (حفظه الله) تنها در صورتی‌که یقین یا خوف خطر یا ضرر مهمی برای مادر داشته‌ باشد در مراحل اولیه جایز است. در صورتی که فرزند نامشروع هم باشد سقط جنین جایز نخواهد بود.

در موارد زیر سقط جنین جایز است:
1- نطفه در لوله آزمایشگاه رشد یافته باشد.
2- در صورتی که جنین ناقص الخلقه شود.
3- جان مادر در خطر باشد.
4- سلامتی مادر در خطر باشد.
5- درصورتی که جنین معیوب یا ناقص الخلقه باشد.

نطفه در لوله آزمایشگاه رشد یافته باشد
امروزه به‌وسیله‌ی آزمایشگاه نطفه زن و مرد را در لوله‌ای مخصوص به خود قرار می‌دهند و موجب‌ رشد نطفه می‌شوند. تا زمانی که نطفه به حالت انسان زنده‌ای در نیامده حفظ آن دلیلی ندارد.

در صورتی که جنین ناقص الخلقه شود
مثلا در حالی که مادر سرطان رحم دارد و جهت درمان به اشعه درمانی نیاز است و این کار موجب ناقص الخلقه شدن فرزند می‌شود تنها در صورتی که راه دیگری برای درمان وجود نداشته ‌باشد در مراحل نخستین بارداری سقط‌جنین اشکالی‌ندارد.

سلامتی مادر در خطر باشد
منظور از اینکه می‌فرمایند سلامتی مادر در خطر باشد در صورتی است که بیماری شدیدی مادر را تهدید کند و جنین هنوز به مرحله دمیده شدن روح نرسیده ‌باشد. در این صورت هم سقط ‌جنین اشکالی ‌ندارد.

در صورتی که جنین معیوب یا ناقص الخلقه باشد
در حالی که هنوز روح در جنین دمیده نشده ‌باشد و مطمئن باشیم که جنین ناقص الخلقه است و در صورت به دنیا آمدن موجب عسروحرج برای پدر و مادر می‌شود با این شرایط سقط جنین اشکالی ندارد.

منبع:ستاره

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 2٫50 از 5)


۹۵/۰۵/۲۰ 280 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟