آزمایشی مهم در بارداری، شانه خالی نکنید

pregnancy-qa

سوال بارداری: 28 ساله ام. شش ماه پیش به دلیل تشکیل نشدن قلب جنین کورتاژ شدم، می خواهم باردار شوم و آزمایشات قبل از بارداری خوب بود و فقط عدد TSH 4 است. دکتر گفت خوب است ولی در بارداری باید چک شوی. اول درمان کنم بعد باردار شوم؟ یا در بارداری آزمایش بدهم، خطرناک نیست؟ تیروئیدم کم کار است یا پرکار؟

پاسخ دکتر محمد رضا مهاجری تهرانی، فوق تخصص غدد و متابولیسم:
رشد مغز جنین در سه ماهه اول بارداری وابسته به تیروئید مادر است. باید مطمئن شویم که کمترین اثری از کم کاری تیروئید در مادر وجود ندارد. ضمن این که توجه داشته باشید شما در هر ماه از بارداری تان باید از نظر کم کاری تیروئیدتان آزمایش دهید، مخصوصا در سه ماه اول بارداری.ضمن اینکه میزان TSH کم کاری غده تیروئیدتان را نشان می دهد و همان طور که اشاره کردم بارداری با کم کاری تیروئید تاثیربدی روی جنین می گذارد. با این میزان TSH باید دارو مصرف کنید و ضمن بارداری هم باید تحت نظر باشید. البته اگر قصد بارداری نداشتید نیازی به درمان نبود. اما چون تصمیم به بارداری دارید لازم است که تحت نظر باشید. بنابراین توصیه می کنم درمان را آغاز کنید. تیروئیدتان نیز کم کار است.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)

۹۵/۰۵/۲۰ 198 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟