سلامت بارداری، چه مکملی مصرف کنیم؟

۱-۲۱۲٫jpg

همانطور که می دانید، سلامت مادر در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. مهم ترین نقش سلامت را تغذیه مناسب ایفا می کند، بهتر است مادران در حین بارداری حتما نزد متخصص تغذیه بروند و از او برنامه غذایی مناسب بگیرند. داشتن برنامه غذایی مناسب که سرشار از ویتامین و مواد معدنی باشد برای سلامت و رشد جنین بسیار مفید است.

مکمل و ویتامین در بارداری

اكثر متخصصان، به زنان باردار توصيه مي‌كنند تا در اين دوران الگوهاي غذايي خود را تغيير داده و مصرف مكمل‌ها يا موادغذايي حاوي آنتي‌اكسيدان و ويتامين را در رژيم غذايي خود مطابق با دستور پزشك افزايش دهند. اكثر مكمل‌هايي كه در دوران بارداري، مصرف آن توصيه مي‌شود، حاوي مقاديري از اسيدفوليك، كلسيم و آهن و… است.

اسيدفوليك
اسيد فوليك از جمله ريزمغذي‌هاي مفيد در سلامت جنين و مادر است كه مصرف آن سه تا شش ماه قبل از بارداري توصيه مي‌شود. تحقيقات نشان مي‌دهد، اكثر زنان دچار فقر اين ريزمغذي مفيد بوده و مصرف اين مكمل، از بسياري از عوارض بارداري مانند تولد نوزاد زودرس، سقط جنين، نقص‌هاي جنيني كه اكثر آن نقص در تشكيل سيستم عصبي – نخاعي است پيشگيري مي‌كند.

كلسيم
مصرف كلسيم در دوران بارداري يكي از روش‌هاي مؤثر در پيشگيري از افزايش احتمال ابتلا به پوكي استخوان در زنان باردار است. كمك به ساخت استخوان و دندان‌هاي محكم و شكل‌گيري سيستم قلبي، ماهيچه‌ها و سيستم عصبي سالم از ديگر خواص مصرف كلسيم در دوران بارداري است.

آهن
زنان باردار با مصرف مكمل آهن قبل از بارداري و در صورت نياز در دوران بارداري، از ابتلاي نوزاد به آنمي- کم خونی- پيشگيري مي‌كنند.
مكمل آهن نقش مهمي در توليد گلبول‌هاي قرمزخون و سلول‌هاي ماهيچه‌اي ايفا مي‌كند. تحقيقات نشان مي‌دهد، مصرف ويتامين‌ها و موادمعدني در دوران بارداري، احتمال تولد نوزاد با وزن كم و غيرطبيعي را كاهش مي‌دهد.

امگا3
بسياري از زنان باردار قادر به مصرف ماهي يا موادغذايي حاوي اسيدچرب امگا3 در دوران بارداري نيستند مصرف مكمل حاوي امگا3، نقش مهمي در سلامت جنين و مادر ايفا مي‌كند.

ويتامين دي
مصرف ويتامين دي بويژه در سه ماهه آخر بارداري، يعني زماني كه بدن نياز بيشتري به دريافت مكمل كلسيم دارد در سلامت مادر و فرزندش مؤثر است. يك ليوان شير كم‌چرب، يا مواد غذايي غني شده حاوي مقادير فراواني از اين ويتامين است كه به جذب كلسيم نيز كمك مي‌كند. در صورتي كه زنان باردار، قادر به نوشيدن شير نباشند، مشورت با پزشك براي مصرف مكمل‌هاي حاوي ويتامين دي و كلسيم لازم است.

مشورت با پزشك معالج

مشورت با پزشك معالج براي مصرف مكمل‌ها در دوران بارداري ضروري است و هيچ گونه مكملي نبايد خودسرانه مصرف شود. از طرف ديگر توجه به استاندارد بودن ميزان تركيبات به‌كار رفته در ساخت مكمل‌ها ضروري است.

توصيه متخصصان، مصرف مكمل‌هاي بارداري، سه ماه قبل از بارداري است. در نخستين ماه بارداري، سيستم عصبي – نخاعي و مغز جنين در حال شكل گرفتن است. از اين‌رو مصرف مكمل‌ها، تحت‌نظر پزشك براي پيشگيري از نقص‌هاي عصبي توصيه مي‌شود.

بايد توجه داشت، مكمل‌ها را بايد با آب فراوان يا آب ميوه مصرف كرد و بهتر است با نوشابه يا شير مصرف نشوند. در دوران شيردهي و بارداري مكمل ميزان مصرف مكمل‌ها توسط پزشك معالج تعيين مي‌شود.

برخي از زنان ممكن است پس از مصرف مكمل‌ها دچار تهوع يا استفراغ شوند، يا مصرف مكمل آهن، باعث يبوست در آنها شود. در صورتي كه مكمل‌ها، حالت تهوع را افزايش دهد، بهتر است هنگام شب مصرف شوند. جويدن آدامس يا آبنبات بعد از مصرف مكمل‌ها يا صرف آن با ميان وعده احتمال ايجاد حالت تهوع را كم مي‌كند.

در صورتي كه مصرف مكمل‌ها باعث يبوست شود، بهتر است، نوشيدن آب فراوان، موادغذايي حاوي فيبر در رژيم غذايي و فعاليت‌هاي ورزشي در روز انجام شود.

منبع:دکتر سلام

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)

۹۵/۰۵/۱۹ 188 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟