آمادگی زایمان، چه کار کنیم؟

۲-۲۲۵٫jpg

آماده نمودن خود برای درد زایمان و به دنیا آوردن نوزاد شامل مراحلی است. هرچند زمان تولد نوزاد غیر قابل پیش بینی است اما اگر به هنگام شروع درد زایمان از آمادگی کامل برخوردار باشید هم اعتماد به نفس بیشتر و هم زایمان راحت تری خواهید داشت.

1-از قبل در بیمارستانی که قرار است فرزند خود را به دنیا آورید ثبت نام کنید.این به کاهش نگرانی شما در روز زایمان کمک می کند چون در این صورت مکان زایمانی که انتخاب کرده اید هم اطلاعات بیمه ای و هم اطلاعات پزشکی شما را دارد.

2- اگر تصمیم دارید در خانه وضع حمل کنید هم خود و هم خانه را آماده نمایید.بسیاری از ماماها وسایل لازم را همراه خود دارند .با مامای خود مشورت کنید، یک برنامه پشتیبانی درمورد انتقال اورژانسی به بیمارستان هنگامی که سلامت شما یا نوزاد در خطر افتاد ٬ آماده داشته باشد.به احتمال زیاد مامای شما با یک متخصص زنان به عنوان پشتیبان همکاری می کند شما می توانید در مورد انتخاب یک متخصص زنان دیگر با ماما مشورت کنید. حتما از قبل با متخصص زنانی که انتخاب کردید برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. این کار جریان زایمان را راحت تر می کند در مواردی به دلیل عوارض موجود لازم است ، مراقبت های دوران بارداری شما، از ماما به یک متخصص زنان سپرده شود.اگر فرزند بزرگتری دارید که موقع زایمان شما باید در خانه بماند. برای نگه داری از او نیز تدبیری بیندیشید. حتما فردی را بیابید که روز یا شب در دسترس بوده و برای چند ساعت می تواند در خانه شما باشد.وسایل مورد نیازی را که ماما توصیه می کند تهیه کنید وسایل معمول مورد نیاز برای وضع حمل در خانه شامل پوشش روی زمین و مبل ها٬حوله ٬ وسایل کمک های اولیه برای درد زایمان و اگر مایل به استفاده از استخر زایمان بودید در مورد آن با ماما مشورت کنید.

3- اگر برای سزارین وقت گرفتید با پزشک خود درباره کارهای خاصی که باید انجام شود صحبت کنید.اگر درباره انواع بیهوشی موجود سوالی دارید با متخصص بیهوشی جلسه ای داشته باشید. معمول ترین نوع بیهوشی درباره عمل های سزارین بی حسی از ناحیه نخاع یا بیهوشیepidural است. متخصص بیهوشی به شما می گوید کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است.خود و خانواده را برای 3 روز ماندن در بیمارستان آماده کنید.اگر خودتان قرار است به نوزاد شیر دهید از مشاور شیردهی در مرکز زایمانی که در آن هستید کمک بگیرید. زنانی که در بخش ریکاوری سزارین هستند گاهی درباره شیر دهی به دلیل ناراحتی در محل عمل با مشکل روبه می شوند و مشاور شیر دهی می تواند به شما حالت هایی را نشان دهد و نکاتی را خاطر نشان سازد که شیردهی را آسان تر می کند.

4-هم از محل کار و هم از خانه ٬ مسیر بیمارستان را چند بار قبل از زایمان امتحان کنید. اگر تصمیم دارید در خانه وضع حمل کنید حتما تعیین کنید در مواردی که انتقال شما به بیمارستان اورژانسی شود، با چه وسیله ای قرار است به بیمارستان بروید.مسیرهای دیگر رسیدن به محل زایمان را نیز از روی نقشه پیدا کنید شاید مسیر اصلی در دست تعمیر باشد یا تصادفی در آنجا رخ داده باشد.در زمان های مختلف آن مسیر را امتحان کنید در نتیجه شما تقریبا نسبت به مدتی زمانی که برای رسیدن به بیمارستان لازم است چه به هنگام صبح و هنگام شب آگاهی دارید.نسبت به اینکه از کدام خروجی باید استفاده کنید و اینکه آیا خروجی در زمان های مختلف روز تغییر می کند یا نه حتما اطلاعاتی کسب کنید.

5- کیف حاوی وسایل مورد نیاز وضع حمل را آماده کنید.وسایل شخصی و وسایل مورد نیاز نوزاد تازه متولد شده خود را همراه داشته باشید. مادرانی که در خانه وضع حمل می کنند باید این کیف را آماده داشته باشند مبادا نیاز باشد به بیمارستان انتقال یابند.این وسایل شامل نوار بهداشتی، لوازم آرایشی و شامل وسایلی احتمالی مورد نیاز نوزاد می باشد.کتابچه یادگاری مخصوص نوزاد را همراه خود بیاورید و از پرستاران بخواهید اثر انگشت نوزاد را بعد از تولد در آن ثبت کنند.محل کیف را حتما به همسر خود بگویید.

6- اگر قرار است تا زایشگاه رانندگی کنید در ماه آخر همواره باک بنزین خود را پر نگاه دارید.

7-برای نوزاد یک قسمت برای نگهداری و خواب فراهم آورید.برای تولد نوزاد آماده شوید و وسایل مورد نیاز نوزاد را مانند پوشک بچه، دستمال مرطوب، لباس و پک کمک های اولیه نوزاد تهیه کنید.

8- برای دوره بعد از زایمان مقداری خوراکی انبار کنید.یخچال و کابینت خود را بررسی کنید و ببینید به چه موادی نیاز دارید که باید تهیه کنید غذاهایی را انتخاب کنید که تهیه آن آسان است یا فقط به گرم کردن نیاز دارد.هنگام آشپزی غذای زیادی درست کنید بنابراین می توانید مقداری از آن را در فریزر بگذارید و برای چند هفته اول تولد نوزاد استفاده نمایید.

منبع:سلامت ایران

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)

۹۵/۰۵/۱۹ 249 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟