اقدامات قبل از بارداری، مهمترین آن ها

۵-۲۴۸٫jpg

چه اقداماتي را قبل از بارداري بايد انجام داد؟
1- اندازه‌گيري هماتوكريت و تشخيص كم خوني ناشي از فقر آهن و در صورت پايين بودن MCV، غربالگري از نظر هموگلوبينوپاتي (تالاسمي و…) انجام مي‌شود.
2- اندازه‌گيري تيتر آنتي‌بادي از نظر بيماري سرخجه و واكسيناسيون سرخجه در صورت مصون نبودن مادر، بايد به مادر توصيه كرد كه تا 3 ماه بعد از واكسيناسيون باردار نشوند.
3- آزمايش از نظر HBsg (آنتي‌ژن سطحي هپاتيت B)
4- غربالگري از نظر HIV
5- غربالگري از نظر ساير بيماري‌هاي آميزشي به ويژه از نظر سيفيليس
6- اندازه‌گيري كلسترول و قند خون

7- آزمايش گروه خون و Rh – در صورت منفي بودن Rh خون، Rh خون شوهر حتما چك شود. به مادران بايد توصيه كرد كه قبل از بارداري (ترجيحا 3 ماه قبل)، به منظور پيشگيري از بيماري‌هاي سيستم عصبي روزانه 1 ميلي‌گرم اسيدفوليك مصرف كنند و در صورتي كه در حاملگي قبلي كودكي با اختلال سيستم عصبي به دنيا آورده‌اند بايد 4 ميلي‌گرم اسيدفوليك مصرف نمايند.

به مادران توصيه شود كه از آنجا كه مصرف سيگار همراه با افزايش خطر سقط خود به خودي و مرگ جنين و… همراه است حتما مصرف سيگار را قبل از بارداري متوقف كرده و از مصرف سيگار در طي بارداري خودداري كنند.

همچنين به مادران توصيه نماييد كه مصرف قهوه و كافئين را در طول بارداري به ويژه 3 ماهه اول كم كنند. تزريق يك دوره كامل واكسن كزاز به صورت 5 نوبتي (به فواصل 1 ماهه، 6 ماهه، 1 ساله، 1 ساله و بعد از هر 10 سال يك بار به عنوان يادآور) توصيه مي‌شود و بدين ترتيب از ميزان بروز كزاز نوزادي جلوگيري مي‌شود.

منبع:زندگی آنلاین

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫50 از 5)

۹۵/۰۵/۱۹ 189 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟