شایعترین علت ناباروری در مردان

۱۴-۲۰۶٫jpg

مهر: دکتر علیرضا قدیان اظهار کرد: واریکوسل بزرگ شدن وریدهای اسکروتوم(کیسه بیضه) است که ۱۰ درصد مردان بالغ و ۴۰ درصد مردان نابارور به آن مبتلا هستند.

وی با بیان اینکه واريکوسل شايعترين علت توليد کم اسپرم و کاهش کيفيت آن است، ادامه داد: سن شروع بيماری معمولاً در زمان بلوغ و يا بلافاصله پس از بلوغ است.

این متخصص و جراح کلیه و مجاری ادرار افزود: خوشبختانه اغلب واريکوسل‌ها به آساني تشخيص داده مي‌شوند و اگر علامت‌دار شده باشند، مي‌توان آنها را با جراحي ترميم کرد.

وی گفت: واريکوسل، اغلب علامتي ايجاد نمي‌کند و بندرت واريکوسل می‌تواند درد ايجاد ‌کند که ممکن است در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر شود و به طور شاخص با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد. در طول زمان ممکن است واريکوسل‌ها بزرگ تر و چشمگيرتر شوند.

قدیان افزود: بيمار ممکن است با شکايت بزرگی يا عدم تقارن بيضه‌هاو يا پس از ازدواج، با ناباروری مراجعه کند. اما شايعترين فرم آن، بدون علامت، و بطور اتفاقی، حين معاينه، متوجه آن می‌شوند.

وی در خصوص ناباروری با علت واریکوسل گفت: مشخص نیست واريکوسل چگونه باعث ناباروري مي‌شود. اما برخي کارشناسان معتقدند که وريدهاي بيضه، خون را در شريان بيضه سرد مي‌کنند، و به اين ترتيب به حفظ درجه حرارت مناسب براي توليد مناسب اسپرم کمک مي‌کنند. واريکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث افزایش بیش از حد درجه حرارت بيضه‌ها شود و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.

عضو هیئت علم دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) یادآور شد: این بیماران باید پس از جراحی حتماً در رژیم‌های غذایی از سبزی‌ها و میوه به مقادیر کافی استفاده کنند. علاوه بر آن روغن مایع، روغن زیتون و آب میوه نیز باید به فراوانی مصرف شود و از غذاهای آماده، چربیهای حیوانی، روغن‌های جامد و مارگارین ، قندو شکر ، الکل و کافئین پرهیز کنند.

شایعترین علت ناباروری در مردان

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

روش درمان حاملگی خارج از رحمعلائم باردارمصرف چای حاملگیتفسیر آزمایش ژنتیک بارداریسقط جنین در هفته هفتم بارداریغربالگری حاملگیبارداری قبل از پریودزن باردار مسافرتخوردن اسید فولیک قبل بارداریجنین در هفته 2 بارداریمصرف شیردردوران بارداریباردار مردآزمایشات ضروری بارداریدرمان سردرددر بارداریزایمان و پاک شدن گناهانهفته بیست و نهم بارداریمصرف کلومیفن و عدم حاملگیاموزش حامله کردن زن تصویریدرمان استفراغ بارداریمصرف هویج حاملگیتست لگن حاملگیباربی باردار بازیهفته بارداری 37دوره ی حاملگیحامله شدن بدون دخولبیمارستان صارم زایمان در آبخوردن ترشی حاملگیکاندوم سازیخونریزی حین مصرف قرص ضد بارداریچگونه بفهمیم ک باردار هستیمحاملگی طبیعی بعد از ivfکلوتریمازول 1 بارداریدرمان تهوع در بارداریعلایم اولیه ی بارداریآزمایش های قبل از بارداری چیستژورنال نازاییبهترین راه درمان تهوع حاملگیسایت ناباروری رشتروش سقط جنین 5 ماههزایمان نماشا

نی نی سرچ