بهترین روش تعیین زمان تخمک گذاری

۱-۲۲۲٫jpg

شرکت فارمد بهین آزما: گاهی اوقات برای بعضی از خانم ها پیش می آید که به رغم تمایل به بچه دارشدن، باردار نمی شوند. یکی از دلایل این موضوع بی توجهی به زمان تخمک گذاری است. به همین دلیل متخصصان به خانم ها توصیه می کنند که در مورد زمان تخمک گذاری اطلاعات بیشتری داشته باشند و با توجه به سیکل های قاعدگی، این زمان را به درستی تعیین کنند. برای تعیین زمان تخمک گذاری روش های مختلفی وجود دارد. افرادی که سیکل های قاعدگی منظمی ندارند شاید تعیین زمان تخمک گذاری برایشان دشوار تر باشد. البته بعضی از روش ها ضریب خطای بالاتری دارد اما در اینجا روشی را به شما معرفی می کنیم که با خطای کمتری همراه است، به سادگی انجام می شود و با دقت بالاتر زمان تخمک گذاری را به خانم ها نشان می دهد.

به کمک کیت های LH می توانید زمان تخمک گذاری را دقیق تر بدانید

تخمك گذاري چيست؟
در هر سيكل قاعدگي يك تخمك در درون تخمدان به بلوغ ميرسد، هنگامي كه اندازه آن به حد معيني رسيد از تخمدان آزاد شده و در درون لوله فالوپ به طرف رحم حركت مي كند كه به اين مرحله تخمك گذاري مي گويند.

دانستن زمان تخمك گذاري چه اهميتي دارد؟
براي آنكه حاملگي رخ دهد بايد در مدت دو روز پيش از تخمك گذاري تا 24 ساعت پس از آن آميزش انجام شود . پس اطلاع از زمان تخمك گذاري به افزايش احتمال بارداري در هر سيكل كمك مي كند . همينطور با دانستن روز دقيق تخمك گذاري مي توان شانس تعيين جنسيت فرزند خود را افزايش داد زيرا در زمان تخمك گذاري بدليل قليايي بودن محيط واژن و احتمال بقاي بيشتر اسپرم هاي حاوي كروموزوم y در اين محيط، شانس پسر شدن جنين بيشتر است در حاليكه هر چه از زمان تخمك گذاري دور شويم محيط واژن اسيدي شده و احتمال بقاي اسپرم هاي حاوي كروموزوم x بيشتر شده و شانس دختر شدن جنين بيشتر مي شود.

تخمك گذاري در چه روزي از سيكل ماهانه انجام مي شود ؟
طول يك سيكل طبيعي قاعدگي يعني از اولين روز قاعدگي تا اولين روز قاعدگي بعدي 28 روز است و تخمك گذاري در روز چهاردهم اتفاق مي افتد اما در افراد مختلف طول سيكل و در نتيجه زمان تخمك گذاري متغير است يعني هر چه طول سيكل كوتاهتر باشد تخمك گذاري زودتر اتفاق مي افتد. روش هاي مختلفي براي تعيين زمان تخمك گذاري وجود دارد كه بر ي شامل اين مواردند:
اندازه گيري دماي پايه بدن در حال استراحت:‌پس از تخمك گذاري بدليل افزايش هورمون پروژسترون دماي بدن بالا مي رود. بررسي و توجه به ترشحات واژن:درست قبل از تخمك گذاري يا حين تخمك گذاري ترشحات واژن شفاف و لغزنده مي شوند.

انجام سونوگرافي:در اين روش با انجام سونوگرافي هاي سريال توسط پزشك زمان تخمك گذاري مشخص مي شود.
استفاده از كيت هاي تعيين زمان تخمك گذاري:اين كيت ها نسبت به هورمون LH حساس هستند .قبل از تخمك گذاري ترشح ناگهاني LH رخ ميدهد و اين ترشح ناگهاني با كيت LH در نمونه ادرار قابل تشخيص است پس اين كيت ها درست قبل از تخمك گذاري وقوع آنرا هشدار ميدهد.

دقيق ترين و بهترين روش براي تعيين زمان تخمك گذاري براي استفاده عموم كدام است؟
تعيين درجه حرارت پايه و بررسي موكوس واژن دقيق نيستند و اغلب كاربرد عملي ندارند .سونوگرافي نسبتا دقيق تر است اما پر هزينه و وقت گير است .كيت هاي LH نسبت به سونوگرافي ارزانتر و در دسترس ترند،بدون نسخه در داروخانه ها بفروش ميرسند و داراي دقت بالايي هستند پس استفاده از اين كيت ها در مقايسه با ساير روش ها بهتر است.

روش استفاده از كيت هاي LH چگونه است؟
اين تست بصورت روزانه و با استفاده از نمونه ادرار انجام مي شود. قبل از انجام تست بايد راهنماي انجام آن بطور كامل مطالعه شود. بهتر است مدت كوتاهي قبل از انجام تست از نوشيدن حجم زياد مايعات خودداري شود.طول سيكل قاعدگي در افراد مختلف از 25 تا 35 روز متغير است و بر اين اساس زمان تخمك گذاري از روز نهم تا بيست و دوم سيكل متغير است. اگر طول سيكل 28 روز يا بيشتر است استفاده از كيت LH از روز يازدهم سيكل شروع شده و بطور روزانه تا مثبت شدن تست LH ادامه مي يابد و اگر طول سيكل از 28 روز كمتر باشد، بهتر است استفاده از كيت LH از روز نهم سيكل آغاز شود.تخمك گذاري عموما 26-14 ساعت و تقريبا در تمام موارد در عرض 48 ساعت بعد از مثبت شدن تست رخ مي دهد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)


۹۵/۰۵/۱۹ 268 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟