بارداری بعد از سقط مکرر چگونه ممکن است؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: حدود 6 سال است که ازدواج کردم و پریودم منظم است. تا به حال 4 تا سقط داشتم. آیا با روش هایی مانند آی یو آی یا شستشوی رحم می توانم باردار شوم؟

پاسخ دکتر الهام هاشمی نائینی، جراح و متخصص زنان و زایمان:
4 نوبت سقط داشتن طی 6 سال گذشته معنی اش این است که این خانم به دلیلی دچار سقط های مکرر هستند و علت این سقط ها باید بررسی شود. این مساله نیاز به انجام آزمایشات کروموزومی دارد که هم خودشان و هم همسرشان باید تحت آزمایش قرار بگیرند و یکسری آزمایش ویروسی هم انجام بدهند تا ببینیم آیا عفونت ویروسی در بدنشان وجود دارد یا نه که باعث این سقط ها شده است. برای این کار بهتر است به یک متخصص ایمونولوژی هم مراجعه کنند چون احتمالا سیستم ایمنی بدنشان پایین است که باعث دفع جنینی می شود. بنده روش شستشوی رحم را توصیه نمی کنم چون در این قبیل از موارد تاثیر چندانی ندارد و البته منشا علمی هم برای تاثیرگذاری اش وجود ندارد. توصیه می کنم زیر نظر متخصص ایمونولوژی و زنان قرار بگیرند و آزمایشات کروموزومی و ویروسی برایشان انجام شود و بعد که علت سقط های مکرر مشخص شده، یک درمان موثر برایشان در نظر گرفته می شود.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۱۹ 299 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟