امکان بارداری بعد از جراحی آندومتریوما

pregnancy-qa

سوال بارداری: خانمی 27 ساله هستم. 5 ماه است که به دلیل داشتن کیست آندومتریوما عمل لاپاراسکوپی انجام داده ام. بعد از عمل تاکنون 3 آمپول دیفرلین را تزریق کرده ام. حال قصد باردار شدن را دارم. می خواهم بدانم امکان باردار شدنم چقدر است و باید چه کارهایی انجام بدهم؟

پاسخ دکتر شیرین نیرومنش، جراح و متخصص زنان و زایمان:
بله احتمال باردار شدن برایتان وجود دارد به شرط اینکه لوله های رحم تان باز باشد تا شما بتوانید باردار شوید. توصیه می کنم حتما تحت مراقبت پزشکتان اقدام به بارداری بکنید. چند ماه برای بارداری صبر کنید، اگر انشاا… باردار شدید که خدا را شکر، اما اگر در این مدت بچه دار نشدید باید از روش های کمک بارداری استفاده بکنید. این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی آندومتریوز باعث چسبندگی و بسته شدن لوله می شود و احتمال بارداری را کم می کند ولی خیلی از موارد آندومتریوزیا هم بوده که فرد بدون مشکل خاصی حامله شده است و این مساله بستگی به وضعیت شما در هنگام جراحی دارد. پس لازم نیست بیش از حد نگران باشید. اگر پزشک معالج تان برای بارداری اجازه داده اند، می توانید اقدام کنید. ولی اگر بعد از 4-3 ماه بارداری اتفاق نیفتاد زودتر برای درمان های تکمیلی به کلینیک های ناباروری مراجعه کنید و اجازه ندهید که خیلی زمان تلف شود. 4-3 ماه فرصت دارید و بعد از آن اگر باردار نشدید برای درمان اقدام کنید.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)

۹۵/۰۵/۱۹ 196 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟