بارداری با آی یو آی و احتمال دوقلوزایی

pregnancy-qa

سوال بارداری: من حدود يكسال و چهار ماه است كه جلوگيري نمي كنم ولی باردار نمی شوم. دكتر براي من روش آي يو آي را تجويز كرده كه يكشنبه انجام بدهم. فقط مي خواستم راجع به احتمال دوقلويي بيشتر بدانم كه آيا با اين روش هم چنين چيزي ممكن است؟ احتمالش چقدر است؟ من واقعا طاقت داشتن دوقلو را ندارم.

پاسخ دکتر سولماز پیری، جراح و متخصص زنان و زایمان:
در استفاده از روش آی یو آی و یا هر نوع بارداری دیگری که به وسیله دارو و روش های آزمایشگاهی اتفاق می افتد، دو تا سه درصد احتمال دوقلو شدن جنین هم وجود دارد. اگر در خانواده سابقه ژنتیکی دوقلو زایی هم داشته باشید این احتمال به پنج درصد هم می رسد چون دوقلوزایی ژنتیکی است. یادتان باشد که همه داروهای نازایی احتمال دو قلو زایی را افزایش می دهند ولی ما ترجیح می دهیم که دوقلویی اتفاق نیفتد . زیرا حاملگی دوقلویی عوارض مخصوص به خودش را دارد. به هر حال اگر در خانواده سابقه دوقلویی ندارید احتمال دو قلو شدن جنین تان با استفاده از روش آی یو آی بیش از 3-2 درصد نیست ولیآای وی اف چیزی حدود 20 تا 40 درصد احتمال دوقلو زایی را بالا می برد.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)


۹۵/۰۵/۱۹ 301 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟