بارداری چند قلویی، معاینات پزشکی

۲-۲۰۵٫jpg

با افزایش تعداد جنین ها، انتظار می رود تعداد معاینات پزشکی نیز بیشتر گردد. به عنوان یک راهنمای کلی، در 24 هفته اول، یک بار در ماه و بعد از آن تا 32 هفتگی، به صورت یک هفته در میان و از 32 هفته به بعد به صورت هفتگی (یا بیشتر) باید به پزشک مراجعه نمایید.

معاینات پزشکی در دوران بارداری
تعداد معاینات پزشکی شما در صورتی که دو قلو یا بیشتر باردارید نسبت به بارداری تک قلویی به مراتب بیشتر می باشد. در هر معاینه، فشار خون، وزن و ادرار شما کنترل می شود. برخی از پزشکان معاینه داخلی را جهت اطمینان از عدم باز شدن زودرس دهانه رحم انجام می دهند، برخی دیگر ممکن است این موضوع را از طریق بررسی با سونوگرافی کنترل نمایند. در صورتی که هیچ گونه علایمی از درد زودرس نداشته باشید ممکن است پزشک تان تصمیم بگیرد که نیازی به بررسی های اضافی ندارید.

زنانی که چند قلو باردارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به دیابت بارداری می باشند. بنابراین زودتر از سایر زنان نیاز به انجام تست غربالگری قند خون یا گلوکز دارند. برای اغلب زنان باردار این تست بین هفته های 24 تا 28 بارداری صورت می گیرد.
بعد از حدود 34 هفتگی، ممکن است پزشک آزمایش ارزیابی سلامت جنین را تجویز نماید که این آزمایش شامل بررسی ضربان قلب و حرکات جنین ها، حرکات تنفسی، مقدار مایع آمنیوتیک و علایم زایمان زودرس می باشد.

بررسی های سونوگرافی
در صورتی که دو قلو یا بیشتر باردارید با شروع هفته هجده بارداری، هر چهار تا شش هفته یک بار در طول دوران بارداری به منظور کنترل رشد جنین ها، نیاز به انجام آزمایش سونوگرافی دارید. اگر علامتی از هر نوع مشکلی داشته باشید، تکرار این بررسی ها بیشتر نیز می گردد. به دلیل وجود بیش از یک جنین ممکن است اندازه گیری ارتفاع قله رحم، جهت بررسی میزان رشد برای پزشک مشکل باشد. در صورتی که چند قلو باردارید بیشتر در معرض خطر بروز مشکلاتی در رابطه با رشد جنین می باشید پس انجام بررسی های منظم سونوگرافی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

منبع:دانشنامه فرزند

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫33 از 5)

۹۵/۰۵/۱۸ 218 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟