ترس پدران در بارداری، افسردگی

۱-۲۰۹٫jpg

پدر شدن گام بزرگی در زندگی شماست و به همین دلیل ممکن است حتی هولناک به نظر برسد. احتمالا شما مایلید ترس های تان را مخفی کنید، زیرا که از اعتراف به آن ها حس خوبی ندارید به ویژه که حالا باید در انظار عمومی به عنوان «یک مرد واقعی» ظاهر شوید.

حسادت به کودک متولد نشده
برای پدرانی که در انتظار تولد فرزندشان هستند احساس این که حالا کودک مرکز توجه همسرشان شده است امری عادی می باشد. اندوه حاصل شده برای از دست دادن عشق همسرتان که قبلا فقط به شما اختصاص داشته است می تواند شما را تا مرز حسادت به کودک برساند، اما باید بدانید که این احساسات برای همه کاملا طبیعی هستند و اکثر پدرها گاه به گاه با آن رویارو می شوند.

بهتر است هر احساسی را که دارید آشکار با همسرتان در میان بگذارید. شاید مکالمه با همسرتان چندان آسان نباشد زیرا به هر حال اوست که کودکی در شکم دارد و شما هم نمی خواهید با مطرح کردن مشکل تان او را بیش از این آزار دهید، اما این مکالمه به هر حال به بالا بردن کیفیت زندگی شما کمک خواهد کرد. اگر مدتی را به مکالمه با یکدیگر بپردازید به خوبی در خواهید یافت که رابطه شما نه تنها سردتر نشده بلکه عمق بیشتری هم پیدا کرده است و با وجود کودک، شما و همسرتان بیش از هر زمان دیگر به هم نزدیک شده اید.

ترس از به خطر افتادن جان همسر یا کودک
طبیعی است که هنگام بارداری و وضع حمل همسرتان احساس مسئولیت کنید اما نباید بگذارید این احساس باعث آزار شما شود. اگر چه قبلا احتمال مرگ مادر و فرزند در هنگام زایمان نسبتا بالا بود اما اکنون دیگر این چنین نیست. به هر حال بد نیست که با پزشکان متخصص این امر از ترس ها و اضطراب تان بگویید، زیرا آن ها افرادی هستند که هر روز با این مسایل سر و کار دارند و بهتر از هر کس دیگر می توانند به شما کمک کنند.

آیا باز هم می توانم با همسرم آمیزش کنم؟

زندگی جنسی شما در دوران بارداری همسرتان تغییر بسیار می کند، اما برای آمیزش باید که به همسرتان کمک کنید تا بیشتر به مانند دوران پیش از بارداری اش شود و این از راه نزدیکی عاطفی و نه جسمانی امکان پذیر است. اما این دوران به نظرتان کوتاه خواهد رسید زیرا به دلیل خستگی مفرط حاصل از مراقبت از مادر و فرزند تمایل چندانی برای آمیزش نخواهید داشت. بگذارید امور به آهستگی و نرمی پیش روند.

افسردگی پدرها
در دوران بارداری همسرتان باید که مراقب حال خود هم باشید. برای برخی از پدرها بارداری همسرشان چیزی بیشتر از تشویش و اضطراب پدر شدن به همراه دارد و آن علایم شبیه به افسردگی پس از زایمان در زنان است. اگر همسرتان، دوستان و یا خود شما دریافتید که وضعیت روحی و روانی تان تغییر چشمگیری کرده و یا احساس اضطراب شدید دارید بهتر است با همسر یا پزشک تان صحبت کنید.

منبع:دنیای سلامت

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۱۸ 216 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟