تاثیر دیابت بارداری بر جنین، وزن دختر!

۷-۱۳۴٫jpg

بر اساس پژوهش یک تحقیق جدید نشان داده شد که ابتلای مادر به دیابت حاملگی در زمان بارداری و نیز وزن زیاد او در قبل از بارداری سبب افزایش احتمال وزن دختر خواهد شد.

این مطالعه یک پژوهش Cohort بود که در آن ۴۲۱ دختر و مادرانشان در آن بررسی شدند. این مطالعه اولین پژوهشی است که در آن ارتباط بین هایپر گلایسمی مادر و بروز اضافه وزن در نسل بعدی را بررسی کرد است.

مقادیر گلوکز خون، به ویژه دیابت بارداری با احتمال بروز چاقی در دختران نسل بعدی مرتبط است، و این ارتباط در مادرانی که پیش از بارداری اضافه وزن دارند پررنگ تر است. این مطالعه در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ انجام شد.

دختران در سن بلوغ در ابتدا ارزیابی شدند. قد، وزن، چاقی شکمی و سایر پارامتر در آن ها ارزیابی شد. سپس پس از بارداری در هفته ۲۴ تا ۲۸ تست دیابت بارداری از آن ها گرفته شد.
حدود ۲۷ مادر در این مطالعه به دیابت بارداری شدند. اگر مادر دختری دیابت بارداری داشته باشد، احتمال ابتلای وی به چاقی ( بالای صدک ۸۵) ۵/۳ برابر دختری است که مادر وی به دیابت بارداری مبتلا نبوده است.

این ارتباط مستقل از سایر عوامل اثرگذار بر چاقی دختران از قبیل نژاد، چاقی مادر و سن بلوغ دختران است. علاوه بر این، احتمال ابتلای دختر مادری که پیش از بارداری اضافه وزن داشته و به دیابت بارداری مبتلا شده است ۵/۵ برابر است. مقاله مرتبط با این مطالعه در مجله Diabetes Care منتشر شد.

منبع:تا سلامتی

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫67 از 5)


۹۵/۰۵/۱۸ 229 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟