علت ورم پا در بارداری، چه کنیم؟

۸-۲۴۸٫jpg

پاهای متورم
با بزرگ شدن شکم در دوران بارداری، بررسی وضعیت پاها برای زن باردار کمی مشکل می شود و در نتیجه مراقبت از آن را پشت گوش می اندازند.به علت احتباس آب در بدن در این دوران، کف پا،قوزک پا و انگشتان ورم می کند و این آب اضافه اغلب در قسمت های تحتانی بدن جمع می شود که می تواند ناراحت کننده باشد.اما با انجام ورزش های آسان می توان این ورم را کاهش داد. سعی کنید ۸ بار کف پا را به یک جهت بچرخانید، سپس برای ۸ بار دیگر به جهت دیگر بچرخانید. کف پا را به سمت بالا و پایین از قوزک پا کج کنید و از ایستادن طولانی مدت یا استفاده از کفش پاشنه بلند یا دارای بند بپرهیزید.

ماهیچه های ضعیف و ورزش های لگنی
با بارداری و زایمان، عضلات لگن ضعیف می شود و این امر باعث بی اختیاری ادرار خواهد شد. برای انجام ورزش های مناسب با پزشک خود مشورت کنید.اما آسان ترین حرکت، جمع کردن و بالا نگه داشتن لگن است که به مدت ۸ ثانیه انجام می شود. اگر این ورزش را به طور منظم انجام دهید عضلات لگن بعد از زایمان سالم می ماند.

آکنه
در این دوران افراد مستعد به اختلالات پوستی، دچار آکنه می شوند.علت این امر هم، افزایش هورمون آندروژن است که چربی اضافه تولید می کند و باعث انسداد منافذ و بروز آکنه می شود. اما جای نگرانی ندارد، پس از زایمان عملکرد هورمون ها طبیعی می شود.اما تا آن زمان، صورت خود را با صابون ملایم یا تمیز کننده بشویید.همیشه آرایش را از صورت کاملا پاک کنید. از لوازم آرایشی بدون روغن و مرطوب کننده بدون چربی و مناسب بارداری استفاده کنید.

خارش و خشکی پوست
اگر به ناراحتی پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس مبتلا هستید در دوران بارداری ممکن است این ناراحتی کاملا رفع یا از شدت آن کاسته شود. برای بهبود کامل ناراحتی های پوستی در این دوره مصرف آب را افزایش دهید و به طور منظم از مرطوب کننده مناسب بارداری استفاده کنید.

اضافه وزن
بالا رفتن وزن، یکی از عوارض جانبی بارداری است اما اضافه شدن بیش از حد وزن برای مادر و جنین مضر است.بیشتر زنان باردار به اشتباه تصور می کنند که باید به اندازه ۲ نفر غذا بخورند؛ هر چند که باید برای تغذیه جنین، موادغذایی مغذی بیشتری بخورید اما تنها اضافه کردن مقدار کمی غذا به رژیم روزانه کافی است. به طور معمول، در ۳ هفته اول بارداری یک تا ۲ کیلوگرم وسپس ماهی نیم کیلوگرم به وزن اضافه می شود.

اضافه وزن، حفظ حالت بدن
حفظ حالت مطلوب بدن برای زن باردار حیاتی است. به ویژه در ماه های بالاتر که با بزرگ تر شدن شکم، فشار بیشتری روی بدن وارد می شود. اگر هم احساس خستگی می کنید، لازم است برای به حداقل رساندن فشار روی کمر بدن خود را صاف نگه دارید.

استرس و اضطراب
استرس و اضطراب، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. پس بهتر است زمان مناسبی را برای استراحت خود در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که استرس عارضه جانبی بارداری نیست و برای پیشگیری از آسیب به خود و جنین باید حالات روحی خود را کنترل کنید.کافی است روزی یک ربع با کمک همسر یا اطرافیان به کاری که دوست دارید، بپردازید. از افرادی که به شما استرس وارد می کنند، دوری کنید.

منبع:روزنامه آوای خراسان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۱۸ 237 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟