عوارض بارداری دوقلویی، چیست؟

۱۱-۲۰۵٫jpg

بسیاری از متخصصان زایمان به صرف دوقلو بودن بارداری، به آن لقب پرخطر می دهند. قرار گرفتن در این دسته فقط به این معناست که امکان بروز چند عارضه بارداری و زایمان بیشتر از زنی است که یک قلو حامله است نه به این معنا که شما یا فرزندان تان قطعا دچار عارضه ای خواهید شد.

زایمان زودرس

بارداری طبیعی بین 38 تا 42 هفته طول می کشد که آن را دوره بارداری می خوانند. کودکی که پیش از یک دوره 37 هفته ای متولد شود نارس به شمار می رود. زایمان زودرس با نارسایی دستگاه های بدن نوزاد و وزن کم به هنگام تولد همراه است. طبق آمار به دست آمده از مرکز ملی آمارهای بهداشتی متوسط دوره بارداری برای نوزادان دوقلو 36.2 هفته و برای نوزادان یک قلو 39.3 هفته می باشد.

تاخیر رشد درون رحمی
نوزادی که نسبت به سن بارداری وزنی کمتر از حد معمول آن سن داشته باشد دچار تاخیر رشد شده است. از نظر آماری، نوزادان دوقلو و یک قلو تا 30 الی 35 هفتگی دوره بارداری از یک منحنی رشد پیروی می کنند و پس از این زمان آهنگ رشد کند می شود. معمولا یکی از نوزادان دوقلو بیشتر از دیگری به این عارضه مبتلا است. این امر به ویژه در مورد دوقلوهای همسان که از یک جفت استفاده می کنند مصداق دارد. ارتباط رگ های خونی در جفت می تواند باعث شود که مقدار اکسیژن و مواد غذایی که به یک کودک می رسد با دیگری بی تناسب باشد که به آن نشانگان انتقال خون دوقلویی می گویند. اثر ارتباط رگ ها بسته به نوع و تعداد رگ های خونی مرتبط فرق می کند. حتی وقتی دو جفت در کار باشد ممکن است یکی از جفت ها اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به یکی از جنین ها برساند. این امر معمولا به تفاوت آهنگ رشد جنین های دوقلو منجر می شود.

فشار خون بالا ناشی از بارداری (PIH)

احتمال وقوع PIH در بارداری های دوقلویی دو یا سه برابر بارداری های یک قلویی است. علت این حالت معلوم نیست ولی مشخصه اش چند تغییر جسمانی است که در مادر باردار روی می دهند. این تغییرات شامل افزایش بارز فشار خون، وجود پروتئین در ادرار مادر و نیز افزایش ناگهانی و زیاد وزن به علت احتباس مایعات می باشد.

وزن کم به هنگام تولد
تمام عوارض بیان شده را با تعداد زیادی نوزادان دوقلویی که با وزن کم یعنی 2500 گرم یا کمتر متولد می شوند مرتبط می دانند. وزن کم در هنگام تولد از آن جهت اهمیت دارد که چنین نوزادانی به احتمال بیشتری به تاخیر در رشد جسمی، عاطفی و شناختی مبتلا می شوند.

منبع:دنیای سلامت

عوارض بارداری دوقلویی، چیست؟

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

تست بارداری ادراریبارداری فرزند دومبارداری چای سبزبارداری هفته به هفته فیلمزایمان 37 هفتهراههای درمان افسردگی حاملگیخوردن گلابی قبل از حاملگیهفته 31 بارداری ماه چندم میشه؟زایمان عجایبهفته بارداری 23قند بارداری چیستشروع بارداریاموزش باردار کردن زن تصویریبارداری روز به روزآزمایش قبل از بارداریدرمان خانگی یبوست حاملگیبرای ناباروری چه کنیمزن باردار میتواند روزه بگیرددرمان حاملگی خارج رحمهفته 18 بارداری و تشخیص جنسیتحاملگی و مسافرت با هواپیماحاملگی ناموفقبخشنامه زایمان 9 ماههراههای سقط جنین 6ماههبارداری سالمزایمان جوجه تیغیسقط جنین با قرص ضد بارداریتقویت ابرو با قرص ضد حاملگیدر حاملگی چه نخوریمآزمایش هورمونی قبل از بارداریسقط جنین اورژانسیدرمان حاملگی خارج رحمیکاندوم سه بعدی چیستزایمان ایمنزایمان بی دردمصرف کاسنی در زمان بارداریبارداری لک بینیخوردن نمک در زمان بارداریخوردن هلو بارداریبارداری و تغذیه

نی نی سرچ