زمان مصرف فولیک اسید، در بارداری چندقلویی

۳-۲۰۵٫jpg

اگر چند قلو باردار هستید؛ می‌بایست از الگوی کلی تغذیه‌ی سالم در دوران بارداری، شامل افزایش دریافت کلسیم و اسیدفولیک، پیروی کنید.

زنان باردار به دریافت کلسیم اضافی نیاز دارند و باید شیر اضافی و یا آب پرتقال غنی شده، بروکلی، ماهی و دیگر غذاهای غنی از کلسیم را به رژیم غذایی‌شان اضافه نمایند.

مانند تمام زنان باردار، در زنان باردار چند قلو نیز مصرف اسید فولیک کافی بسیار مهم است. مصرف اسید فولیک از یک ماه قبل از بارداری تا 3 ماه پس از بارداری، موجب کاهش خطر نواقص لوله عصبی مانند اسپینابیفیدا در کودک می‌شود.

اگر چندقلو باردارید؛ یک ماده‌ی غذایی دیگر که افزایش مصرف آن برای شما مهم است، پروتئین می‌باشد. پروتئین عملکردهای مهم متعددی را بر عهده دارد. اول این که پروتئین مواد لازم برای ساخت بافت‌های بدن جنین را فراهم می‌کند. همچنین پروتئین برای تنظیم آنزیم‌های موثر در رشد و عملکرد بدن مفید است.

در طی بارداری افزایش ذخیره آهن برای هموگلوبین(Hb) مورد نیاز است. هموگلوبین جزیی از گلبول قرمز است که حامل اکسیژن جهت انتقال به بافت‌ها است. آهن ناکافی منجر به ایجاد شرایطی موسوم به آنمی فقر آهن می‌گردد. آنمی وقتی اتفاق می‌افتد که شمار گلبول قرمز در بدنتان کاهش یابد، که این عارضه در بارداری‌های چند قلویی نسبتاً رایج است.

آنمی می‌تواند سبب کاهش اشتها و خستگی مفرط در طی بارداری، به موازات کاهش موجودی اکسیژن جهت رشد و نمو کودک گردد. پزشک معالجتان به احتمال زیاد مصرف مکمل آهن را برای شما تجویز خواهد نمود، چرا که ممکن است رژیم غذایی شما به تنهایی نتواند نیاز شما برای این ماده معدنی را تأمین نماید.

جذب آهن هنگامی که با غذاهای غنی از اسید ترکیب می‌شود، بیشتر می‌گردد. برای مثال از بین لبنیات تنها ماست به علت محتوای اسید لاکتیک‌اش می‌تواند در جذب آهن موثر باشد. خوراکی‌های حاوی ویتامین ث بالا به جذب آهن کمک می‌کنند از جمله: آب پرتقال، میوه‌ها.

همچنین جنین اضافی به معنای افزایش نیاز به تمام مواد مغذی (از جمله: روی، مس، ویتامین ث و ویتامین دی) است. لذا مهم است که مکمل تجویز شده برای دوران پیش از بارداری‌تان را هر روز مصرف کنید.

ولی صرفاً به این سبب که بیش از یک کودک را باردار هستید نباید بیش از یک عدد مکمل را در دوران باردار مصرف کنید چرا که مصرف بیش از حد آن می‌تواند مضر باشد.

منبع:تبیان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۵/۱۸ 282 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟