تغییرات پوست در بارداری

۲-۲۳۲٫jpg

بارداری یکی از لذت بخش ترین تجربیاتی است که یک زن طی زندگی خود از سر می گذراند؛ تجربه ای که البته با رخ دادن تغییرات زیادی در بدن مادر همراه است که بخش زیادی از این تغییرات در پوست مادر اتفاق می افتد.در اینجا به این تغییرات اشاره می کنیم، البته همه این تغییرات ممکن است در بدن یک خانم باردار اتفاق نیفتد اما به هرحال آگاه بودن از آنها برای هر زنی که ممکن است در آینده تجربه بارداری داشته باشد، لازم است.

پمادهایی برای خط های زشت
براساس تحقیقات موسسه ملی بارداری آمریکا، بیش از ۹۰درصد زنان باردار طی ۹ ماه بارداری خود خطوط بارداری را روی پوست بخشی از بدن خود خواهند دید. این خطوط به رنگ های صورتی یا قرمز هستند و به صورت عموما افقی روی ناحیه شکم، ران ها یا سینه ها ظاهر می شوند و حالت آنها به گونه ای است که انگار پوست در آن نواحی تا خورده است. هنوز راه های مشخص و قاطعی برای پیشگیری از بروز این خطوط یافت نشده است اما برخی مطالعات محدود نشان داده که شاید استفاده از بعضی کرم های پوستی بتواند میزان بروز این خطوط را کاهش دهد.در مطالعه ای در سوئد مشخص شد زنانی که از ماه های اولیه بارداری روی پوست ناحیه شکم خود کرم های پوستی حاوی ویتامین E و اسید آلفاهیدروکسی می مالیدند با تعداد و شدتی کمتر شاهد بروز خطوط بارداری بودند.

ماسک بارداری (کلواسما)
دکتر مانوئل سرا، پروفسور زنان و زایمان در کالج هرش آیلند آپتون می گوید: « طی ۳ ماهه دوم بارداری، ممکن است تغییرات رنگ پوست صورت در گروهی از زنان باردار اتفاق بیفتد که این گروه از تغییرات را کلواسما یا ماسک بارداری می نامند.»این استاد دانشگاه توضیح می دهد که علت بروز این پدیده این است که هورمون هایی که در دوران بارداری در بدن مادر ترشح می شوند هورمون ملانین را تحریک می کنند و این هورمون هم باعث می شود رنگدانه های بیشتری از سلول های پوستی ترشح شود.البته تغییرات پوستی گاه آنقدر خفیف است که خود فرد یا اطرافیانش متوجه آن نمی شوند. گاه هم تغییرات به گونه ای است که حالت آفتاب سوختگی را تداعی می کند. البته در این موارد تنها پوست صورت این حالت را داشته و پوست باقی بدن حالت طبیعی دارد.درست است که نمی توان جلوی ترشح هورمون های بارداری را گرفت اما هرچقدر در معرض نورآفتاب کمتری قرار بگیرید احتمال بروز کلواسما در شما کاهش می یابد. زنانی که از ضدآفتاب مناسب استفاده می کنند و درخارج از خانه کلاه بر سرشان می گذارند به میزان کمتری این تغییر رنگ را در صورت خود شاهد خواهند بود.

خارش پوستی
طی دوران بارداری پوست شکم کشیده و سفت می شود و در اواخر بارداری ممکن است به این علت خارش شدید در ناحیه شکم ایجاد شود. افزایش تعریق و بالا رفتن گرمای بدن می تواند باعث بروز جوش های حساسیتی و چرکی در ناحیه شکم شود. در بعضی موارد دوش گرفتن با آب خالی، حتی چندبار در روز می تواند تمام این مشکلات را برطرف کند.پوشیدن لباس های نخی نازک و به حداقل رساندن تماس پوست شکم با لایه های مختلف لباس و جلوگیری از تعریق هم می تواند شدت علائم را کاهش دهد. استفاده از یک مرطوب کننده مناسب برای جلوگیری از خشکی پوست هم می تواند کمک کننده باشد اما اگر با تمام این توصیه ها جوش های شکمی شما بهبود نیافت حتما با یک پزشک متخصص پوست در این مورد مشاوره کنید.

وریدهای واریسی
طی دوران بارداری میزان جریان خون مادر افزایش می یابد و به دلیل افزایش وزن شکم، میزان بار روی وریدهای قسمت تحتانی بدن افزایش می یابد و این به معنای افزایش احتمال ابتلا به واریس است. رگ های واریسی رنگ های آبی یا سبز تیره ای هستند که ضخیم شده و سفت به نظر می رسند و ظاهری زشت به اندام ها می دهند.بخشی از احتمال ابتلا به واریس ناشی از ژنتیک است اما شما می توانید با برخی اقدامات ساده از احتمال ابتلا به این حالت بکاهید. مهم ترین نکته این است که از ایستادن یا نشستن در یک حالت ثابت برای مدت طولانی پرهیز کنید. درصورتی که باید بایستید هرچند دقیقه یک بار برای مدتی کوتاه بنشینید یا راه بروید.پوشیدن جوراب های مخصوص واریس هم در این مورد کمک کننده است. در زمان نشستن هم پای خود را بالا بگذارید و ویتامین C کافی به بدن تان برسانید تا احتمال واریس در شما کمتر شود.

تیرگی هاله سینه ها
ناحیه سینه ها در بسیاری از زنان باردار طی دوران بارداری تغییر رنگ می یابد و تیره تر می شود که این تیرگی برخلاف خط سیاه پس از زایمان خودبه خود برطرف می شود.ضمنا این تغییرات رنگی و تیره شدن ممکن است در خال ها و دانه های گوشتی پوست هم دیده شود اما این نکته را هم در نظر بگیرید که هر تغییر دیگری در خال هایتان (مثلا اندازه، شکل، پیدا شدن حاشیه های نامنظم و ایجاد خونریزی در آنها) را حتما باید به متخصص پوست اطلاع دهید تا در مورد احتمال سرطانی بودن این خال ها تحقیق کند.

منبع:هفت سیب

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)

۹۵/۰۵/۱۷ 210 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟