پوست بعد از زایمان، چه تغییراتی؟

۵-۲۲۵٫jpg

مشكلات پوست و مو پس از زایمان
در دوران بارداری تغییرات فراوانی در بدن زنان باردار رخ می دهد كه هر یك تاثیر خاص خود را دارند، اما در میان این تغییرات آنچه كه بیش از همه به چشم می آید، تغییرات ظاهری است؛ بویژه تغییراتی كه در پوست و موی زنان باردار به وجود می آید از مواردی است كه شاید بیشتر بانوان را نگران می كند.تغییراتی كه در پوست برخی زنان باردار به وجود می آید بیشتر به صورت لك تظاهر می كند. این لك ها كه متخصصان پوست و مو آن را به تغییرات هورمونی بدن نسبت می دهند، ممكن است در برخی موارد پس از زایمان نیز دوام آورند.

افزایش پروژسترون و استروژن باعث لك می شود
دكتر سیدحسن اعتمادزاده، متخصص پوست و مو دلیل ایجاد این لك ها را افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون می داند و می گوید: زنانی كه پوست تیره دارند، بیشتر مستعد ملاسما یا لك حاملگی هستند ضمن این كه آفتاب نیز آن را تشدید می كند.برخی از بانوان در دوران حاملگی متوجه این لك ها می شوند، اما برخی نیز پس از دوران حاملگی به این لك ها پی می برند.دكتر اعتمادزاده معتقد است: قاعدگی های طبیعی، قرص های ضدحاملگی و حاملگی میزان هورمون استروژن و پروژسترون را در بدن بالا می برد. همچنین زمانی كه فرد مستعد در معرض آفتاب قرار می گیرد، این لك ها بیشتر نمایان می شوند.وی با بیان این كه افرادی كه با این مشكل روبه رو هستند باید بعد از بارداری برای درمان آن اقدام كنند، می گوید: بهترین راه جلوگیری از این لك ها استفاده منظم از ضدآفتاب و پوشش بدن است.
این متخصص پوست همچنین به استفاده از كلاه های ضدآفتاب و داروهای روشن كننده ای كه در دوران شیردهی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، توصیه می كند.

موهایی كه زیادی عمر كرده اند
یكی دیگر از مشكلاتی كه پس از پایان حاملگی و در فاصله حدود ۳ ماه پس از زایمان بانوان را درگیر می كند، ریزش موی آنهاست.در هر روز حدود ۵۰ تا ۷۰ تار موی هر فرد سالم می ریزد، اما در دوران حاملگی به علت تغییرات هورمونی كه در بدن رخ می دهد موها هم بیشتر عمر می كنند و كمتر می ریزند. به همین دلیل بیشتر خانم ها از موهای خود در دوران بارداری رضایت دارند. اما پس از بارداری و در فاصله حدود ۳ ماه پس از زایمان موها شروع به ریزش می كنند.بیشتر مادران بر این باورند كه شیردهی دلیل اصلی ریزش موی آنهاست، اما دكتر اعتمادزاده دراین باره می گوید: زمانی كه فرد باردار می شود، به دلیل ساختار فیزیولوژیك بدن ریزش مو كم می شود.اما پس از زایمان و زمانی كه هورمون های حاملگی از بین می رود و بدن به حالت عادی برمی گردد در ماه های سوم و چهارم بعد از زایمان موهایی كه مدت زمان بیشتری عمر كرده اند، شروع به ریزش می كنند.وی به مادران اطمینان می دهد كه این یك پدیده فیزیولوژیك است و نباید به عنوان یك بیماری به آن نگریسته شود.در عین حال دكتر انصارین یكی دیگر از دلایل ریزش موها را زایمان های غیرطبیعی و تاثیر داروی بیهوشی می داند. البته این متخصص پوست و مو به كم شدن استراحت مادر و افزایش استرس وی نیز به عنوان یكی دیگر از دلایل افزایش ریزش مواشاره دارد.دكتر اعتمادزاده نیز در عین حال به این نكته اشاره می كند كه ممكن است تغذیه نامناسب دوران بارداری و همچنین شیردهی این ریزش مو را تشدید كند.

دكتر اعتمادزاده می گوید: در بدن زنان نوعی چربی به نام چربی قهوه ای وجود دارد كه توان لازم برای بارداری و شیردهی را برای آنها فراهم می كند. این نوع چربی در كسانی كه وزن و اندام متناسبی دارند انرژی لازم برای ۴ ماه شیردهی را فراهم می كند.اما شیردهی مادران معمولا تا ۲ سال ادامه می یابد و اگر تغذیه مناسب نباشد، جایگزینی صورت نمی گیرد. بنابراین توان مادر كاهش می یابد و این موضوع می تواند باعث تشدید ریزش مو شودوی به آهن به عنوان یكی از مهم ترین مواد مورد نیاز زنان باردار و مادران اشاره می كند و ادامه می دهد: زنان در حین زایمان خون زیادی از دست می دهند به همین دلیل نیاز بیشتری به آهن دارند و باید قرص های آهن و مولتی ویتامین هایی را كه در دوران بارداری مصرف می كردند پس از زایمان نیز ادامه دهند.البته وی به این نكته نیز اشاره می كند در صورتی فرد دچار كم خونی نباشد، نیازی به قرص آهن ندارد.دكتر اعتمادزاده تاكید می كند: ریزش مو پس از زایمان دوره خاصی دارد و ممكن است ۳ تا ۴ ماه ادامه یابد البته عوامل زمینه ای مانند تغذیه نامناسب، كمبود مواد مغذی و شیردهی آن را تشدید خواهد كرد و ممكن است باعث شود ۵ تا ۳۰ درصد موها نیز دوباره رشد نكنند.اما دكتر انصارین معتقد است: اگر خانم ها اقدام به درمان مشكل ریزش موی خود كنند، مطمئنا مدت زمان كمتری با این مشكل روبه رو هستند و می توانند ریزش مو را كم كنند.

منبع:سلامانه

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)

۹۵/۰۵/۱۷ 190 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟