سونوگرافی در بارداری، چندبار و کدام ماه؟

۶-۱۳۳٫jpg

نوش آفرین ستاری متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه انجام چهار مرتبه سونوگرافی در طول دوران بارداری الزامی است، اظهار کرد: به منظور تشخیص سلامت اولیه جنین، در هفته ششم تا هشتم و مرحله بعدی در هفته 11 تا 13 برای غربالگری سه ماه اول بارداری سونوگرافی تجویز می ‌شود.

بررسی کامل ساختار جنین

هفته 18 بارداری، برای تشخیص ناهنجاری‌ها، بررسی کامل ساختار جنین و در نهایت مرحله پایانی برای تعین میزان رشد و وزن مناسب در هفته 32 نیز سونوگرافی انجام می شود. بسته به تشخیص پزشک و در صورتی که زن باردار مبتلا به فشار خون، دیابت باشد و نیز برای تعیین نوع زایمان، سونوگرافی مجددا تکرار می شود.

سونوگرافی تا حدی می تواند در تشخیص سلامت جنین راهگشا باشد، با وجود اینکه این نوع از آزمایش کمک شایانی به تشخیص سلامت جنین می‌کند اما در صورت بروز تست غربالگری مشکوک نظیر بیماری‌های ژنتیکی، قلبی و مشکلات ستون فقرات، آزمایشات پیشرفته و تکمیلی از خون و بند ناف جنین برای تشخیص قطعی و حصول اطمینان بیشتر، انجام می شود.

این متخصص زنان و زایمان در خصوص سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی، افزود: این نوع سونوگرافی یک تکنیک پیشرفته است که در موارد نادر برای مشاهده دقیق‌تر قسمتی از بدن جنین، کاربرد دارد و از نظر پزشکی چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

با توجه به درخواست مکرر زنان باردار در تکرار سونوگرافی‌، توصیه می شود تا این افراد به پزشک خود اعتماد کرده و تشخیص تعداد این روش را، به آنها بسپارند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

سونوگرافی در بارداری، چندبار و کدام ماه؟

به اشتراک بگذارید:  
شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

عوارض قرص ضد بارداری در شیردهیمصرف سرکه حاملگیهفته پانزدهم بارداری دوقلوییهفته 29 بارداری تغذیهقرص ضد بارداری ریزش موسقط جنین در هفته سوم بارداریبارداری هفته به هفته 15سن ناباروری در مردانمصرف هلودر حاملگیداروی نازایی زنانقرص ضد بارداری حاوی پروژستروناموزش حامله کردن زنبارداری هفته به هفته همراه با عکس جنینبارداری از پشتدرمان ترکهای حاملگیطریقه صحیح مصرف قرص ضد بارداریآزمایش غربالگری در بارداریدرمان فشارخون بارداری در طب سنتیکاندوم زنانه و روش استفادهزایمان نوزاد پسرسقط جنین پروژسترونهفته بارداری تهوعبارداری طب شیعهآزمایش بارداری ناشتا5 ماهگی در بارداریدرمان ورم بارداری در طب سنتیزما ن حاملگیهفته ده بارداری3 ماه دوم بارداریکاندوم حساسیتاخبار جدید ناباروریتاثیر قرص ضد بارداری بر کیست تخمدانانواع آزمایش های بارداریسقط جنین با زعفراندلیل ناباروری چیستبارداری و زایمان طبیعیبارداری هفته به هفته فیروزتست بارداری در منزلدرمان خانگی یبوست حاملگیبارداری و طب سنتی

نی نی سرچ