عوارض محصولات آرایشی پوستی در دوران بارداری

۳-۲۳۰٫jpg

دکتر فریده مهتی‌پور، متخصص پوست و مو و زیبایی- یکى از مشکلات مهمی که خانم‌ها با آن دست و پنجه نرم مى‌کنند، پیرى زودرس پوست، خشکى، لک‌ها و چین و چروک‌هاى پوستی بعد از زایمان درست موقعی است که به دنبال بچه‌داری زمان کافی برای رسیدگی به پوستشان ندارند. در بسیاری از مواقع به واسطه استفاده از محصولات آرایشی به ویژه کرم پودرها و پنکک‌ها جوش‌های پوستی به ویژه آکنه‌های چرکی ایجاد می‌شود.

در واقع این کرم‌ها در مرحله اول به قسمت سلول‌هاى سطحى پوست آسیب برسانند و در مراحل بعدی می‌توانند باعث بسته شدن منافذ پوستی و بروز آکنه شوند. همچنین درماتیت (التهاب پوستی) تماسی آلرژیک، مشکل شایعی است که به واسطه مواد آرایشی پوست دیده می‌‌شود و عوارضی مانند قرمزی، تورم، خارش، جوش‌های چرکی و … را ایجاد می‌کند. درماتیت تماسی تحریکی را نیز نباید نادیده بگیریم که به دلیل حساس شدن پوست در دوران بارداری بیشتر دیده می‌شود. البته نگهدارنده‌هایی که در ساخت مواد آرایشی استاندارد استفاده می‌شوند، تا حد زیادی از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها که باعث عفونت پوستی می‌شوند، جلوگیری می ‌کنند اما استفاده مداوم از این محصولات بروز چین و چروک و پیری زودرس پوست را به همراه دارد. بنابراین توصیه می‌شود که مصرف کرم‌های آرایشی را تا حد ممکن کاهش دهید و در صورت استفاده حتما از انواع استاندارد با پایه گیاهی و سبک استفاده کنید و پیش از خواب نیز صورتتان را با پاک کننده‌های مناسب و شوینده‌های مخصوص تمیز کنید.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۲۷ 279 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟