یک مورد سرطان سینه از بین ۳۵۰۰ بارداری

۶-۱۲۷٫jpg

دکتر پریسا عظیمی نژادان در حاشیه همایش یک روزه سرطان و بارداری که در بیمارستان امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان اینکه سرطان سینه قابل درمان است اگر به موقع تشخیص داده شود، گفت: سرطان سینه اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود احتمال برگشت ندارد و اگر بیمار زودتر به پزشک مراجعه کند نتیجه عمل موفقیت آمیزتر است.

وی گفت: از بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ حاملگی در حین بارداری، یک مورد سرطان سینه وجود دارد و در حین شیردهی هم ممکن است موارد ابتلا به سرطان سینه دیده شود که بهتر است در این دوره بانوان تغییرات سینه را به حساب شیردهی نگذارند.
این متخصص جراحی عمومی افزود: اغلب مادران وجود توده یا تغییرات شکلی سینه را در زمان شیردهی به حساب خوش خیم بودن توده می گذارند اما باید بدانند اگر این توده بیش از دو هفته دوام بیاورد و تغییر رنگ در آن ایجاد شود باید زودتر به پزشک مراجعه کنند زیرا جراحی توده در حین شیردهی و بارداری هم انجام می شود.
عظیمی نژادان گفت: بعد از جراحی، بهبودی کامل نیست و نیاز به رادیوتراپی، شیمی درمانی و استفاده از دارو در طول درمان نیز نیاز است.
وی تاکید کرد: البته حتی در زمان حاملگی می توانیم سینه و بچه را حفظ کنیم در صورتی که پیشرفت موضعی زیاد نباشد.
این فوق تخصص جراحی سینه گفت: اگر قبل از حاملگی خانم ها دچار سرطان سینه باشند آن سینه شیردهی ندارد و از سینه مقابل امکانپذیر است اما حین شیردهی اگر سرطان سینه بروز کند شیردهی را قطع می کنند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫33 از 5)


۹۵/۰۴/۲۷ 257 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟