پرسش و پاسخ‌های شایع دوران بارداری

۸-۲۴۸٫jpg

مهسا کیوانلو، کارشناس مامایی – آیا تا به حال چیزی درباره آزمایش‌های پره‌ناتال شنیده‌اید؟ این تست‌ها به منظور تشخیص مشکلات جنین است تا اگر مشکلی وجود دارد، متخصصان به درمان جنین در داخل شکم مادر می‌پردازند. البته چند پرسش مهم درباره این آزمایش‌ها مطرح می‌شود که به مهمترین آنها پاسخ می‌دهیم.

تست نوار قلب برای اندازه‌گیری ضربان قلب طبیعی جنین چگونه انجام می‌شود؟
برای این تست در سه ماهه سوم بارداری یک نوار دور شکم مادر بسته می‌شود و مادر در حال استراحت دراز می‌کشد. دستگاهی روی شکم مادر قرار می‌گیرد و می‌تواند ضربان قلب و نوار قلب جنین را ثبت کند که باید 120 تا 160 بار در دقیقه باشد. بعضی جنین‌ها ضربان غیرطبیعی دارند، تپش بیش از حد دارند یا وقتی حرکت می‌کنند به جای آن که ضربانشان بالا رود، کمتر می‌شود که پزشک می‌توانید با این بررسی، مشکل را تشخیص داده و درمان کند.

آمینوسنتز سلامت جنین را تهدید می‌کند؟
متخصصان گاهی اوقات برای اطمینان از سلامت جنین و تصمیم‌گیری درباره ادامه بارداری به ویژه برای آنهایی که در گروه پرخطر باشند، تست بررسی سلامت جنین یعنی آمینوسنتز (از طریق بررسی مایع آمینوتیک) را توصیه می‌کنند که برای خانم‌های بالای 40 سال از همان ابتدا و در حوالی هفته 15 بارداری این تست انجام می‌شود. البته این باور وجود دارد که تست آمینوسنتز سلامت جنین را تهدید می‌کند؟ بد نیست بدانید برای آمینوسنتز، یک سوزن از راه شکم مادر وارد کرده و حدود 20 سی‌سی مایع را می‌کشیم (بین هفته 15 تا 30 بارداری) و به آزمایشگاه می‌فرستیم. با این تست نه تنها نشانگان داون بلکه بسیاری مشکلات کروموزومی‌ او معلوم می‌شود. این مایع روز بعد دوباره به وسیله سیستم‌های شگفت‌انگیز داخل بدن مادر جایگزین می‌شود. البته مهارت پزشک و زمان مناسب این تست مهم است و از عوارض احتمالی می‌کاهد (از هر 200 نفر یک نفر احتمال سقط دارد). گاهی حتی با سوزن مخصوص قسمتی از جفت را برمی‌داریم تا از نمونه بپوسی به مشکلات موجود پی ببریم. اگر جنین مشکل حاد برای مثال نشانگان داون داشته باشد، خانم باردار می‌تواند از طریق مراجع قضایی نسبت به ختم‌ حاملگی اقدام کند.

تست تحمل گلوگز برای چه خانم هایی اجباری است؟
تست تحمل گلوگز از جمله غربالگری‌های خیلی مهم است که متاسفانه بسیاری از خانم‌ها آن را جدی نمی‌گیرند. باید بدانید همه خانم‌ها حتی آنها که سابقه دیابت در خانواده ندارند باید در هفته 24 حاملگی تست تحمل گلوگز بدهند تا اگر دیابت نهفته دارند، معلوم شود. به عبارتی هیچ‌ خانم بارداری مستثنا نیست و به وزن کم، سن کم و حاملگی اول یا چندم هم ربطی ندارد و حتما باید انجام شود. اگر خانمی ‌سابقه دیابت در خانواده داشته باشد، باید در همان اول حاملگی و در اولین مراجعه تست گلوگز بدهد. اگر دیابت او نهفته باشد رژیم خاص غذایی و ورزش مناسب توصیه می‌شود و اگر هم نیازمند تجویز انسولین باشد توسط متخصص دوز آن مشخص خواهد شد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫00 از 5)

۹۵/۰۴/۲۷ 258 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟