خانم‌های باردار مواد غذایی یخ‌زده بخورند؟

۶-۲۰۰٫jpg

دکتر نازنین رفیعی‌پور، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی – آیا شما هم جزء افرادی هستید که فکر می‌کنید مصرف خوراکی‌های فریز شده در مقایسه با محصولات تازه ارزش غذایی کمتری دارند و مناسب خانم‌های باردار نیستند؟ شاید وقت آن رسیده که با این باور نادرست برای همیشه خداحافظی کنید و با خیال راحت میوه، سبزی و گوشت منجمد شده بخورید. البته همه چیز هم به همین سادگی نیست چرا که فریز کردن مواد غذایی شرایط خاص خود را دارد که اگر رعایت نشود روی ارزش غذایی آنها تاثیر منفی می‌گذارد. مدتی پیش محققان اعلام کردند میزان ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های میوه‌ها و سبزی‌های تازه بیشتر از محصولات تازه است و دلیل موجهی هم برای این موضوع مطرح کردند. به گفته این محققان بیشتر محصولاتی که به دست مصرف کننده میرسند مدت‌ها در انبارهای غذایی مانده‌اند و خواص تغذیه ای شان را از دست داده‎‌اند. همچنین نگهداری از این مواد غذایی در یخچال باعث می‌شود همان باقیمانده مواد مغذیشان را هم از دست بدهند.

رازهای یخی
بدون شک فریز کردن یک روش مناسب برای نگهداری طولانی مدت از گوشت است. البته طی فرایند انجماد مقدار بسیار کمی از مواد مغذی مثل ویتامین‌ها، املاح و پروتئین‌ گوشت از بین می‌روند اما در حدی نیست که قابل توجه باشد. البته یادتان باشد قبل از فریز کردن گوشت قرمز، چربی‌های اضافی آن را بگیرید و بعد از شستشو و خشک شدن، مقدار مصرفی یک وعده را داخل کیسه‌های مخصوص فریزکردن گوشت قرار دهید و در سردترین طبقه فریزر بگذارید. البته بر خلاف باور عموم فریز کردن گوشت، تمام میکروب‌های آن را از بین نمی‌برد اما با انجماد می‌توان از رشد میکروب‌ها جلوگیری کرد. پس هیچ گاه غذاهای منجمد را در آشپزخانه و در دمای اتاق، از حالت انجماد خارج نکنید چون باکتری‌ها در دمای اتاق به سرعت رشد کرده و تکثیر می‌شوند. غذاهای منجمد را قبل از پخت در یخچال، آب سرد و یا ماکروویو از انجماد خارج کنید.

فریز کردن ماهی به شرط تمیزی
اگر میخواهید طعم و البته خواص ماهی بعد از فریز کردن حفظ شود باید بعد از کندن پولک‌ها ماهی و خالی کردن محتویات شکم و شستن آن، علاوه بر روش معمول منجمد کردن که همان قرار دادن در کیسه‌های نایلونی و انتقال به فریزر است، میتوانید ماهی را در ظرف مناسبی قرار دهید و مقداری آب سرد حاوی مقدار کمی نمک روی آن بریزید. سپس ظرف را داخل فریزر قرار دهید و بعد از آنکه آب یخ زد ظرف را از فریزر خارج کرده و قالب یخ که محتوی ماهی است را از ظرف جدا کنید. حالا این قالب را داخل کیسه‌های مخصوص منجمد کردن قرار دهید و در فریزر بگذارید.

خانم‌های باردار مواد غذایی یخ‌زده بخورند؟

به اشتراک بگذارید:  

۹۵/۰۴/۲۷ 129 بازدید مقالات بارداریلباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

داروی گیاهی نازایی زنانکاندوم سایز کوچکسقط جنین در هفته ششمتهدید به سقط جنینآزمایش هفته 15 بارداریمصرف کنجد در حاملگیزایمان غیر طبیعیزایمان شکم دومدرمان ویار حاملگیزایمان غیر نرمالتهوع در هفته 7 بارداریحاملگی عکسقیمت آزمایش ژنتیک باردارینحوه مصرف کندردر بارداریخوردن هلودر بارداریحاملگی 39 هفتههفته 30 بارداری دوقلودرمان کم خونی حاملگی طب سنتیحاملگی حین مصرف ال دیبارداری هفته به هفته 34خوردن نوشابه در زمان بارداریخوردن غذا در بارداریآزمایش حاملگی نیاز به ناشتایی دارد؟بارداری 39 هفتهمشکوک ب حاملگیکاندوم با طعم انارنخوردن گوشت در حاملگیبواسیر و زایمان طبیعیحاملگی و تغذیهبارداری هفته به هفته 8سقط جنین بدون لکه بینیتست بارداری اینترنتیلباس زایمان طبیعیلحظه زایماندرمان افت فشار بارداریدرمان لک بارداری صورتسقط جنین با شیافتست نازایی زنانسقط جنین چهار ماههاسهال در حاملگی

نی نی سرچ