حق انتخاب بیمارستان برای زایمان با دکتر است یا مادر؟

۲-۲۰۴٫jpg

فرناز فردوسی، کارشناس ارشد مامایی – انتخاب بیمارستان برای یک خانم باردار که در آستانه وضع حمل قرار دارد، یکی از دغدغه‌های مهم تلقی می‌شود. بسیاری بر این باورند که وضعیت اقتصادی خانواده‌ها است که انتخاب بیمارستان و حتی پزشک دوران بارداری را رقم می‌زند.

به عنوان مثال بسیاری از پزشکان خود را ملزم نمی‌کنند که طرف قرارداد بیمه باشند و گروه عمده‌ای از آن ها فقط در بیمارستان‌های خصوصی عمل زایمان را انجام می‌دهند و از آن جا که زایمان سزارین در این بین پول سازتر است، ترجیح می‌دهند که حتی الامکان به سراغ زایمان طبیعی نروند. البته طیف وسیعی از متخصصان زنان و زایمان در چندین بیمارستان کار می‌کنند و این شما هستید که بر حسب بودجه مالی تان یکی از بیمارستان‌ها را انتخاب می‌کنید اما گاهی نیز پیش می‌آید که پزشکی که شما آن را انتخاب کرده‌اید، فقط با یک بیمارستان خصوصی یا گرانقیمت قرارداد دارد و راه انتخابی برایتان باقی نمی‌ماند و حتی اگر بیمه هم باشید، در بسیاری از این بیمارستان‌ها نمی توانید از امکانات بیمه استفاده کنید.

از طرفی یادتان باشد بسیاری از پزشکان به ویژه پزشکان اسم و رسم دار فقط در بیمارستان‌های خصوصی و نیمه خصوصی حضور دارند که اکثر این بیمارستان ها طرف قرارداد بیمه نیستند و در عین حال، زایمان سزارین را توصیه می‌کنند که پرخرج تر است و بسیاری از خانواده‌ها از عهده تامین مخارج آن بر نمی‌آیند. به همین دلیل توصیه می‌شود که خانم‌های باردار قبل از انتخاب بیمارستان، پزشک خود را انتخاب کنند و بدانند که این پزشک در کدام بیمارستان کار می‌کند، امکانات بیمارستان چگونه است و تعرفه‌ها چقدر و بر چه مبنایی است.

اگر هم مایلید که در یک بیمارستان خاص فرزندتان را به دنیا بیاورید، باید پزشکی را انتخاب کنید که در آن بیمارستان مشغول به کار است زیرا در غیر این صورت یا باید قید بیارستان را بزنید، یا پزشک معالج تان را حین دوران بارداری عوض کنید و یا در مواقع بسیار ضروری هزینه زیادی را متقبل شوید تا پزشکتان هنگام زایمان شما در آن بیمارستان خاص حضور داشته باشد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۲۷ 293 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟