تصویربرداری با اشعهٔ ایکس در حاملگی عموماً بی‌خطر است

۴-۲۴۸٫jpg

دکتر متسون، جراح ارتوپد از دانشگاه توماس جفرسون و از دست‌اندرکاران اصلی گزارش جدید، می‌گوید: «اگرچه برای حفاظت جنین از پرتوتابی باید احتیاط به عمل آورد، اکثر مطالعات تشخیصی عموماً ایمن هستند و مقدار پرتوی گزارش شده در این مطالعات همگی کمتر از حد خطرناک هستند.»
متسون و همکارانش در یک نشست خبری گفتند که حدود 5 تا 8 درصد خانم‌های حامله دچار صدمات ناشی از حادثه مثل شکستگی استخوان و پارگی عضله می‌شوند. تصادفات رانندگی علت اصلی هستند و پزشکان معمولاً تصویربرداری درخواست می‌کنند تا این آسیب‌ها را ارزیابی کنند.

اما برخی خانم‌های حامله و پزشکانشان نگران این هستند که این تصویربرداری‌ها به نوزادان آن‌ها آسیب برساند.با این حال، تشخیص درست و درمان آسیب‌های حادثه‌ای مهم است چراکه آن‌ها عامل اصلی مرگ نامرتبط به حاملگی در بین خانم‌های حامله هستند.سونوگرافی و ام آر آی هیچ خطری برای جنین ایجاد نمی‌کنند و برای خانم‌های حامله کاملاً ایمن هستند.
عکس‌برداری با اشعهٔ ایکس از اندام‌ها و ستون فقرات، جنین را در معرض مقدار پرتوی کمی قرار می‌دهد. اما بنابر گفتهٔ محققان سی تی اسکنِ لگن، جنین را در معرض پرتوی بیشتری قرار می‌دهد و در انجام آن باید احتیاط بسیار بیشتری به خرج داد.

به خوبی می‌دانیم که مقادیر زیاد تابش پرتو می‌تواند به جنین در حال رشد آسیب بزند. با این حال، در کل، خطر آسیب دیدن از تصویربرداری پزشکی به دز اشعه و سن جنین بستگی دارد.متسون و همکارانش در نشست خبری چنین نتیجه گیری کردند: «اگر بیماری به تصویربرداری‌های متعدد و تابش مکرر پرتو نیاز داشت، مشاوره با یک پزشک واجد شرایط برای تخمین دز ایمن برای جنین الزامی است.»

تصویربرداری با اشعهٔ ایکس در حاملگی عموماً بی‌خطر است

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

درمان قند حاملگیزایمان پسرباردار شدن دختر 9 سالهدرمان حاملگی خارج رحمیهفته نامه بارداریجواب آزمایش بارداری hcgتست حاملگی ب روش سنتیقرص ضد بارداری باعث نازایی میشودحاملگی کم خونیآزمایش حاملگی ناشتاستهزینه آزمایش حاملگی 93هفته یازدهم بارداری تغذیهدرمان دارویی یبوست بارداریبارداری 40 سالگیبارداری وتعیین جنسیتسقط جنین در ماه دومدرمان لک حاملگی با لیزرسقط جنین با گیاهانحاملگی گلودردبارداری و زایمانباردار شدن پسرتست حاملگی یا بی بی چکباردار شدن طب سنتیبرنامه غذایی هفته به هفته بارداریچ کنیم باردارشویمخوردن هلو حاملگیقرص ضد بارداری و ریزش موسقط در هفته 3 بارداریلاپاراسکوپی ناباروریحاملگی روزهای اخرزایمان فیلهفته بارداری 23زایمان چند ساعت طول میکشدتست حاملگی منفیهفته 31 بارداری دوقلوییآموزش صحیح باردار شدنآزمایش دیابت حاملگی ناشتاخوراکی بارداری هفته به هفتهبارداری هفته سی و پنجمهفته سی و چهارم بارداری

نی نی سرچ