عوارض قرص‌های ضد بارداری

۶-۲۱۲٫jpg

دکتر سید مسعود داوودی متخصص پوست مو و زیبایی در خصوص تغییراتی که بر اثر مصرف قرص‌های ضد بارداری در بدن ایجاد می‌شود، گفت: قرص‌های جلوگیری از بارداری به دلیل ترکیبات هورمونی که دارند(هورمون‌های مردانه و زنانه‌ای که در ساخت آن‌ها استفاده شد) ممکن است باعث بروز تغییراتی در وضعیت ظاهری زنان بشود.

وی از تیره شدن پوست مانند تیرگی زمان بارداری یاد کرد و ادامه داد: مصرف این داروها موجب تیرگی پوست صورت شده و باعث می‌شود لک ها واضح‌تر از قبل به نظر بیایند. همچنین می‌تواند پوست را مستعد لک‌های دوران بارداری نمایند.

این متخصص پوست و مو افزود: ممکن است این لک‌ها پس از شروع مصرف و یا حتی پس از قطع دارو هم ظاهر شوند با توجه به اینکه اغلب این لک‌ها نسبت به درمان نیز بسیار مقاوم هستند.

وی به بحث اضافه وزن و ترک‌های پوستی اشاره کرد و تصریح کرد: مصرف این قبیل قرص‌ها ممکن است زمینه‌ساز ترک‌های پوستی نظیر ترک‌های دوران بارداری باشد.

داوودی با بیان این که عوارض جانبی قرص‌های ضد بارداری وابسته به محتویات به کار رفته شده در آن‌ها می‌باشد، اظهار کرد: بسته به میزان هورمون مردانه‌ای که در ساخت آنها به کار رفته است می‌توانند پوست را مستعد بروز جوش و آکنه کنند که در برخی مواقع توصیه می شود که مصرف دارو قطع شود.

وی با اشاره به تاثیرات این دارو بر روی مو خاطر نشان کرد: هورمون‌های زنانه که در ساخت قرص های ضد بارداری استفاده شده‌اند ممکن است گاهی موجب افزایش رشد و پرپشت شدن موها شود و یا در مواقعی تاثیری برعکس داشته باشد به همین دلیل بهتر است بر اساس نظر پزشک نوع قرص و میزان دوز مصرفی آن تعیین شود تا مشکلات کمتری گریبان گیر افراد شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۲۴ 353 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟