مختل شدن رشد جنین با استرس مادر

۴-۲۳۴٫jpg

مادران در مدت زمان بارداری تغییرات جسمی و رحمی بسیاری را تجربه می‌کنند که بایستی مهارت‌های مختلفی را برای مقابله با آنها فرا بگیرند. اگر مادران مهارت مبارزه با تغییرات روحی و جسمی را نداشته باشند دچار استرس می‌شوند و استرس به معنای آسیب و تهدیدی جدی برای جنین محسوب می‌شود. اما دراین مطلب قصد داریم تا به مقوله استرس در دوران بارداری کمی بیشتر بپردازیم.

آیا می‌دانید استرس می‌تواند شانس مادر شدن را کاهش دهد؟
اگر جزو زنانی هستید که درصدد باردار شدن هستند، توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی بر استرس، تشویش و نگرانی خود غلبه کنید زیرا استرس زیادی می‌تواند شانس مادر شدن شما را کاهش دهد. استرس با بروز بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، برهم خوردن خواب، سردرد، کاهش یا افزایش اشتها و … بروز می‌کند که تاثیر مستقیمی بر رشد جنین دارد. محققان معتقدند، تداوم حس استرس در مادران باردار می‌تواند با زایمان زودرس، عدم رشد کافی جنین یا رفتارهای نا به هنجار در رفتارهای آینده کودک را به همراه داشته باشد.

چه نوعی از استرس برای مادران باردار خطرناک است؟
هرگونه استرسی که باعث برهم خوردن آرامش، حس نرمال و معمولی مادران شود، خطرناک است. استرس می‌تواند به دلایل بسیاری مانند از دست دادن شغل یا همسر، نگرانی‌های مالی و … بروز کند. مادران باردار بایستی برای حفظ سلامت خود و فرزندنشان به کنترل استرس پرداخته و بر آن فائق آیند تا نه تنها زایمان بی‌خطری را پشت سر بگذارند بلکه نوزادشان نیز بدون هیچ گونه مشکل یا ناهنجاری جسمی متولد شد.

از عمده دلایل استرس در مادران باردار می توان به مواردی مانند مشکلات روحی یا مشکلات جسمی مانند: داشتن تهوع، یبوست، خستگی، کمردرد و استرس خاص دوران بارداری که عواملی مانند زایمان زودرس، سقط یا ناسالم بودن جنین و … را شامل می شوند، اشاره کرد.

تاثیرات استرس بر بدن مادر و جنین
استرس تاثیر مستقیمی بر بدن مادر داشته و باعث می‌شود که قدرت سیستم ایمنی بدن در مقابله با عفونت‌ها و ویروس‌ها کاهش پیدا کرده و مادر با ورود کوچکترین ویروسی بیمار می‌شود. از تاثیرات استرس مادر در دوران بارداری می‌توان به ترس، اختلالات کلامی، شب ادراری در کودکان آینده را نام برد. از دیگر موارد خطرناک می‌توان به عدم رشد و همینطور اختلال در شکل‌گیری و عملکرد مغز جنین را نام برد.

راه حل هایی برای مقابله با استرس

با یک مشاور مشورت کنید
از انجام کارهای جانبی در این دوران بپرهیزید
از رژیم غذایی متعادلی پیروی کنید
ورزش و خواب کافی را فراموش نکنید
شرکت در کلاس‌های یوگا و تمدد اعصاب
در مورد نگرانی‌هایتان با همسرتان صحبت کنید
مواد کافئین دار مصرف نکنید
استرس درصد تولد نوزاد دختر را افزایش می‌دهد
برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که استرس مادران می‌تواند شانس تولد نوزادان دختر را افزایش دهد. احتمال دختر شدن نوزادان در مادران پر استرس نسبت به سایرین بیش از مادرانی است که آرامش دارند. زیرا کروموزم‌های پدر که تعیین کننده جنسیت هستند در سطوح بالای استرس قابل به لانه گزینی نیستند و جنین پسر سقط می‌شود.

مختل شدن رشد جنین با استرس مادر

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

مسمومیت با قرص ضد بارداریهفته پانزدهم بارداری دوقلوییزایمان سزارین با بی حسیبهترین پزشک نازایی مردانخوردن انبه در بارداریبارداری بعد از کورتاژحاملگی و رنگ موحاملگی زنان چاقآزمایشات لازم حاملگیزایمان سزاریاندرمان عطش حاملگیدانلود برنامه بارداری هفته به هفته برای اندرویدآزمایش پیش حاملگیراههای باردار شدن سریعزایمان های عجیبآزمایش ادرار بارداریحاملگی و درد زیر شکمتست بارداری به روش طب سنتیخوردن خیار در بارداریآزمایش هفته 15 بارداریاموزش حامله کردن زنمصرف امگا3 در بارداریخوردن قرص امگا 3در بارداریآزمایش بارداری و ناشتابارداری کیستمصرف کاهو در زمان بارداریبارداری قبل از ازدواجروند بارداری هفته به هفتهمصرف دارو در اوایل حاملگیهفته ی37 بارداریمصرف کلوتریمازول در بارداریخوردن فلفل در زمان حاملگیعلائم بارداری 2 قلویوگای حاملگی3 ماه آخر حاملگیحاملگی روز به روزکاندوم با طعم انارهفته ی28 بارداریبارداری خارج از رحم چگونه است؟هفته یازدهم بارداری فرزند

نی نی سرچ