نشانه‌های سقط جنین را بشناسید

۶-۱۳۰٫jpg

یکی از نگرانی‌های همیشگی مادران در دوران بارداری احتمال بروز سقط جنین است. اما سقط جنین دارای نشانه‌های اولیه‌ای است که با اطلاع از آنها نه تنها می‌توان مانع از سقط شد بلکه می‌توان به درمان و هینطور ادامه رشد جنین نیز کمک کرد. سقط جنین، یکی از رخدادهای مهم دوران بارداری است که در 10 تا 20 زنان بروز می‌کند. بیشتر سقط‌ها از هفته 12 بارداری آغاز می‌شوند. علت شایع سقط جنین را می‌توان در لانه گزینی نامناسب سلول تخم دانست.
اما سقط جنین با چه نشانه‌های اولیه‌ای در مادران باردار بروز می‌کند ؟

خونریزی یا لکه بینی‌های مداوم
مادرانی که در شرف از دست دادن جنین خود هستند معمولا خونریزی‌هایی اغلب به شکل لکه‌بینی را تجربه می‌کنند اما به مرور زمان، این لکه‌ها بیشتر شده و تبدیل به لخته ‌های خونی بزرگتر می‌شوند. خونریزی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا جفت به صورت کامل از رحم خارج شود اما در برخی از موارد، خروج کاملی صورت نمی‌گیرد و پزشکان محبور به انجام جراحی می‌شوند.

درد در ناحیه شکم یا کمر
زنان بارداری که دائما از دردهای مداوم در ناحیه زیر شکم خود شکایت دارند، در آستانه سقط جنین قرار دارند. زیرا علت این دردها را می‌توان در انقباضات رحمی برای خارج کردن لخته خونی از رحم دانست. از دیگر علائم سقط جنین می‌توان به مواردی مانند کاهش حساسیت و ورم در سینه‌ها، کاهش تهوع یا سرگیجه را اشاره کرد.

عواملی که می تواند سقط جنین را افزایش دهد :

سن زیاد مادر یا پدر
سابقه سقط جنین
مادرانی که به بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید، سندرم پلی کیستیک تخمدان، اختلالات وراثتی در انعقاد خون یا دیابت مبتلا هستند
مصرف سیگار
الکل
مصرف بیش از 4 فنجان قهوه در طول روز
چسبندگی داخلی رحمی یا هر گونه مشکل رحمی
ابتلا به فشار خون، بیماری های قلبی یا کلیوی.
اضافه وزن
آلودگی محیطی
تماس طولانی مدت با مواد شیمیایی یا رادیواکتیو

بلافاصله به پزشک مراجعه کنید
زنان بارداری که با نشانه ‌های ذکر شده مواجه می‌شوند، بایستی بلافاصله به پزشک مراجعه کرده تا بتوانند از وضعیت سلامتی جنین خود آگاهی پیدا کنند.

قابل توجه آقایان
خانم‌ها پس از سقط و از دست دادن جنین ممکن است دچار افسردگی شوند که نیازمند توجه اطرافیان بخصوص همسران خود هستند تا بتوانند با این موضوع کنار بیایند. اجازه دهید همسرانتان از عشق و علاقه شما نسبت به خودشان آگاه شوند تا از دست دادن جنین خود را ساده تر بپذیرند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۱۷ 296 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟