خطر بروز اختلالات خودایمنی در تماس با جیوه در بارداری

۸-۲۲۰٫jpg

ثابت ‌شده که تماس ‌با مقدار زیادی جیوه موجب آسیب به سیستم عصبی شده و حتی برای جنین در حال رشد نیز مضر است.
جیوه فلزی است که به ‌صورت اشکال مختلفی در طبیعت وجود دارد و به محض اینکه وارد محیط زیست شود با عناصر دیگر ترکیب می شود و ترکیبات ارگانیک و غیرارگانیکی را شکل می‌دهد که مصرف زیاد آن ممکن ‌است برای سلامتی مضر باشد.

به گفته تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر امیلی سومرز، استاد دانشگاه میشیگان، مصرف زیاد جیوه موجب آسیب دائمی به مغز و کلیه‌ها می‌شود. درطول بارداری، تأثیرات مضر جیوه ممکن ‌است به جنین منتقل شود و آن را دچار مشکلات رشدی کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا و آژانس حفاظت از محیط ‌زیست (EPA) توصیه می‌کند که زنان باردار نباید در هفته‌، بیش از 340 گرم – معادل 2 تا 3 نوبت در‌ هفته‌ – ماهی حاوی مقدار جیوه‌ کم (نظیر آزاد، میگو و تون‌های سبک) مصرف ‌کنند. همچنین توصیه ‌شده که از خوردن ماهی‌های حاوی جیوه‌ زیاد نظیر اره‌ ماهی، ماهی ماکرل و تاج ماهی اجتناب شود.

دکتر سومرز اظهار کرد مصرف ماهی حتی به میزان توصیه ‌شده نیز ممکن ‌است برای سلامتی زنان در سن باروری مضر باشد زیرا ممکن‌ است احتمال افزایش به اختلالات خودایمنی نظیر بیماری ام‌اس، لوپوس و آرتریت روماتوئید را که در آنها سیستم ایمنی به بافت‌های خود بدن حمله کرده و به آنها آسیب می‌رساند، افزایش دهد.

خطر بروز اختلالات خودایمنی در تماس با جیوه در بارداری

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

تست لگن بارداریباردار شدن پسرآزمایش مسمومیت بارداریحاملگی ناخواسته در دوران عقد3 ماهه آخر حاملگیعدد آزمایش حاملگیآزمایشات غربالگری بارداریدوقلو باردار شدنحاملگی ضربان قلبسقط جنین 8 ماههسقط جنین در هفته دوم بارداریسونوگرافی هفته 6 بارداریحاملگی سالمدرمان دارویی کمردرد حاملگیسن بارداری برای فرزند دومعلائم باردار شدنجلوگیری بارداری اورژانسیتست حاملگی با سیرکاندوم حرام استدرمان ملاسمای حاملگیباردار کردن زنتست بارداری چقدر درست استقرص ضد بارداری برای مادران شیردهمصرف کاسنی قبل از بارداریاطلاعات درباره ی سقط جنیننازایی تهرانبارداری هفته سی و هفتمفصلنامه نازاییراه درمان بارداری خارج از رحمقرص های ضد بارداری ldآزمایش های قبل از بارداری چیستدرمان چاقی حاملگیطول هفته حاملگیبرای درمان قند بارداریآزمایشات ماه 7 بارداریسقط جنین 6 ماههزایمان عقرب هامصرف زیره در بارداریهفته سیام بارداریزایمان های سخت

نی نی سرچ