چاقی یکی از علل ناباروری است

۱۲-۲۰۶٫jpg

شاید پرداختن به موضوع چاقی و اضافه وزن تکراری به نظر برسد موضوعی که همه علت و درمان آن را می‌دانند و بسیاری با آن دست به گریبان هستند اما نکته این جاست که برای پیشگیری از تاثیر زیاد چاقی بر ناباروری و عوارض مرتبط با آن آگاه شوید.
آزاده دیباج متخصص زنان و زایمان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، در رابطه با چاقی و ناباروری گفت: خانم‌هایی که اضافه وزن دارند به علت وجود بافت چربی اضافه یکسری هورمون‌هایی در بدنشان تولید می‌شود که این هورمون‌ها مخالف باروری هستند.

وی ادامه داد: اکثرا هورمون‌های مردانه یا همان هورمون‌های استروژن به میزان بالایی تولید می‌شوند که هر دوتای این مورد با ایجاد حاملگی، تخمک گذاری صحیح، جایگزینی جنین به صورت مناسب مخالفت می‌کند.

وی تصریح کرد: به این منظور که هورمون‌های اضافی مانع تخمک گذاری و جایگزینی جنین در رحم مادر می‌شود در نتیجه منجر به ناباروری و نهایتا سقط جنین است.

دیباج افزود: به طور کلی چاقی یکسری عوارض دیگری را در حاملگی ایجاد می‌کند مانند فشار خون بالا، احتمال زایمان زودرس، تشکیل جنین خیلی درشت که می‌تواند از دیگر مشکلات این چاقی باشد.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است خانم‌های چاق حداقل بسته به میزان وزنشان و میزان چاقی مقداری وزن خود را کاهش دهند تا در دوران حاملگی حداقل به وزن کنونی خود برسند.

پس می‌توان بیان کرد: اضافه وزن و چاقی نتیجه نبود تعادل در رژیم غذایی است و این تعادل را با هر نوع درآمد می‌توان کنترل کرد بنابراین باید نگرش و دید مردم نسبت به آن چه می‌خورند و آن چه به آن نیاز دارند، تغییر داده شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۲۰ 251 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟