تاثیر چاقی مادر باردار بر سیستم ایمنی نوزاد

۱۰-۲۲۰٫jpg

طبق یک مطالعه جدید توسط تیم تحقیق دانشگاه کالیفرنیا، چاقی زنان در دوران بارداری می تواند موجب کاهش عملکرد سیستم دفاع ایمنی بدن نوزاد شود که او را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها می کند.

افزایش وزن مادران باردار ارتباط مستقیمی با بروز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت، فشار خون حاملگی و زایمان زودرس دارد و در نوزادان این مادران احتمال بروز دیابت و بیماری های قلبی و آسم بیشتر می شود.

در مطالعه محققین دانشگاه کالیفرنیا ۳۹ مادر باردار تحت نظر قرار گرفته شدند. از این تعداد، ۱۱ مادر وزن طبیعی و ۱۴ مادر وزن بالا داشته اند و ۱۴ مادر دیگر کاملا چاق بوده اند.

بررسی سلول های ایمنی خون بند ناف نوزادان این مادران باردار نشان داد در آنهایی که مادران چاق داشته اند پاسخ سلول های ایمنی به آنتی ژن های باکتری ها بسیار کمتر از نوزادانی بود که مادرشان وزن طبیعی داشته اند. همچنین تعداد سلول های CD۴ T cells که از سلول های مهم سیستم ایمنی است در نوزادان مادران چاق با کاهش همراه بود.

همچنین مشخص شد که تعداد ائوزینوفیل های خون بند ناف نوزادان مادران چاق کم است. ائوزینوفیل ها دسته ای از گلبول های سفید هستند که نقش مهمی در کنترل علائم آلرژی و آسم ایفا می کنند. محققان می گویند این یافته می تواند افزایش احتمال آسم در این نوزادان را توجیه کند.

در این تحقیق مادران دارای شاخص توده بدنی ۲۵ تا ۲۹.۹ دارای اضافه وزن تلقی شدند و مادران دارای شاخص توده بدنی ۳۰ و بالاتر در گروه چاق قرار گرفتند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۱۸ 275 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟