هپاتیت منعی برای بچه‎دارشدن نیست

۳-۱۲۶٫jpg

دکتر «رضا سالاری» در گفت‎وگو با ایسنا، اظهار کرد: زنانی که ناقل هپاتیت ب هستند، می‎توانند حامله شوند تنها مسأله‎ای که برای این نوزادان ممکن است اتفاق بیفتد، ابتلا به هپاتیت ب است که در حدود 40 درصد موارد اتفاق می‎افتد(این آمار از 10 تا 90 درصد متغیر است).

وی خاطرنشان کرد: برای این‌که احتمال عفونت نوزاد کاهش یابد(و حتی به نزدیک صفر برسد) باید بلافاصله پس از تولد کودک، ایمونوگلوبولین و واکسن هپاتیت ب به نوزاد تزریق شود.

سالاری ادامه داد: از همین‌رو ناقل هپاتیت و فرد حامله، حتماً پزشک خود را از این مسأله مطلع کند. پزشک پس از زایمان، بدن نوزاد را به دقت و با احتیاط می‎شوید و ظرف 12 ساعت ایمونوگلوبولین هپاتیت ب(آمپول HBIG) را روی یک ران و اولین واکسن هپاتیت ب را(حداکثر در 7 روز اول پس از تولد) روی ران دیگر نوزاد تزریق می‎کند.

مدیرگروه بهداشت حرفه‎ای دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: نوبت دوم واکسن پس از یک ماه و نوبت سوم واکسن شش ماه پس از نوبت اول تزریق می‎شود.

وی افزود: کودک باید پس از چند روز و نیز 9 تا 12 ماه بعد تولد از نظر وجود آنتی‎ژن سطحی هپاتیت ب(HBsAg ) مورد آزمایش قرار گیرد. در صورت اتخاذ این تدابیر، امکان ابتلای نوزاد شما به هپاتیت، به کمتر از 10 درصد می‌رسد. به هر حال اگر تعداد کافی بچه دارید، از حاملگی مجدد بپرهیزید.

سالاری خاطرنشان کرد: همه‌ی زنان باید در دوران بارداری از نظر HBsAg مورد آزمایش قرار گیرند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۱۱ 266 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟