علائم دیابت بارداری

۴-۱۳۴٫jpg

دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: احساس خستگی زیاد، عفونت‌های مکرر مثانه، افزایش اشتها، تشنگی زیاد، پرادراری، افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک جنین و افزایش غیرطبیعی وزن از علایم دیابت بارداری است.
به گزارش فارس، ماریا صادقی درباره دیابت بارداری، اظهار داشت: دیابت بارداری حالت عدم تحمل گلوکز است که با اندازه‌گیری قند ناشتای مادر و تست تحمل 50 گرم گلوکز تشخیص داده می‌شود. اگر افزایش قند خون برای اولین بار طی بارداری دیده شود و فرد سابقه دیابت نداشته باشد، به آن دیابت بارداری اطلاق می‌شود.

وی افزود: دیابت بارداری در 4 درصد زنان باردار اتفاق می افتد و با توجه به عوارضی که برای جنین و مادر می‌تواند داشته باشد، پیشگیری و کنترل آن طی بارداری ضروری است.

*علائم دیابت بارداری

صادقی گفت: دیابت بارداری معمولاً در سه ماهه دوم شروع می‌شود و فرد علائمی مانند افزایش اشتها، تشنگی زیاد، پرادراری، افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک جنین و افزایش غیرطبیعی وزن او دارد.

وی افزود: همچنین مبتلایان به دیابت بارداری احساس خستگی زیادی می‌کنند، زیرا سلول‌های بدن آنها نمی‌توانند از انسولین استفاده کنند در نتیجه گلوکز وارد سلول‌ها نمی‌شود و میزان آن در خون افزایش می‌یابد و فرد برای تأمین انرژی موردنیاز سلول‌ها و عضلات ذخایر چربی را می‌سوزاند و احساس خستگی می‌کند.

*مبتلایان به دیابت بارداری دچار عفونت‌های مکرر می‌شوند

دبیر انجمن علمی مامایی ایران تصریح کرد: مبتلایان به دیابت بارداری ابتلا به عفونت‌های مکرر مثانه، دستگاه تناسلی و پوست را پیدا می‌کنند زیرا توانایی بدن برای مبارزه با عفونت‌ها کم می‌شود.

وی افزود: همچنین مبتلایان به دیابت بارداری بیشتر از سایر افراد به عفونت‌های قارچی به ویژه قارچ کاندیدا دستگاه تناسلی مبتلا می‌شوند.

دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: ابتلای مادر به دیابت بارداری می‌تواند به افزایش غیرطبیعی وزن جنین بینجامد و منجر به مرگ داخل رحمی جنین شود.

*مصرف زیاد شیرینی‌ها و فست‌فود ممنوع

وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود مادران مصرف قندهای ساده مانند شیرینی‌ها و فست‌فودها را کاهش دهند تا دچار افزایش وزن غیرطبیعی نشوند، زیرا این موضوع فرد را در معرض دیابت بارداری قرار می‌دهد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)


۹۵/۰۴/۱۱ 345 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟