عوارض کمبود ید در دوران بارداری

۷-۲۴۸٫jpg

دکتر محبوبه سادات حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دریافت ید در دوران بارداری را برای مادر و تکامل جنین بسیار مهم و موثر دانست و گفت: در سه ماهه اول بارداری، جنین به هورمون‌های مادر بسیار وابسته است و بعد از این مدت جنین برای رشد خود غده تیروئید تولید می‌کند که برای تولید میزان زیادی ید نیاز دارد و باید آن را از طریق مادر دریافت کند.
وی با بیان این که کمبود ید در دوران بارداری بسیار خطرناک است، افزود: به دلیل کمبود ید در دوران بارداری، ساخت هورمون تیرویید برای رشد و تکامل جنین کم می‌شود و این امر می‌تواند باعث کم کاری مادرزادی تیروئید، اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی جنین شود. همچنین به دنیا آمدن کودکان عقب افتاده ذهنی از عوارض کمبود ید است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله، خاطرنشان کرد: پرکاری و کم کاری تیروئید در دوران بارداری با علایم، معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص داده می‌شود. همچنین برای اندازه‌گیری سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)، هورمون‌های تیروئید T4 و برای پرکاری تیروئید نیز اندازه‌گیری T3 انجام می‌شود.

حسینی زایمان زودرس را از عوارضی دانست که در کم کاری و پرکاری تیروئید در دوران بارداری ایجاد می‌شود و گفت: پرکاری تیروئید باعث نارسایی قلبی، مرگ داخل رحمی جنین و مسمومیت مادر در دوران بارداری می‌شود. همچنین کم کاری تیروئید باعث تغییر در تکامل عصبی جنین و ایجاد فشار خون در مادر می‌شود.

این فوق تخصص غدد تجویز داروهای ضد تیروئید را راهکاری مناسب برای درمان پرکاری تیروئید دانست و اظهار کرد: از آنجایی که تیروئید با استفاده از ید به ساختن هورمون تیروئید می‌پردازد، ید یک ماده معدنی مهم برای مادر در دوران بارداری است، بنابراین در دوران بارداری باید به اندازه کافی در رژیم غذایی ید دریافت شود.

وی یادآور شد: با توجه به تغییر در عملکرد تیروئید رژیم غذایی خاصی توصیه نمی‌شود و اگر درمان دارویی جواب ندهد، در زمان خاصی فرد جراحی می‌شود و توصیه می‌شود که در سه ماهه دوم بارداری این عمل انجام شود که خطر سقط جنین کمتر باشد. همچنین ید رادیواکتیو در زمان بارداری ممنوع است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله با اشاره به اینکه با تشخیص و درمان به موقع کم کاری تیروئید، هیچ مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی‌شود، در پایان افزود: توصیه می‌شود زنانی که قبل از بارداری یا در زمان بارداری، کم کاری تیروئید دارند با تجویز پزشک معالج هر چهار هفته یک بار آزمایش تیروئید انجام دهند تا از مقدار طبیعی هورمون‌های تیروئید آگاهی یابند.

عوارض کمبود ید در دوران بارداری

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

استفاده از 2 کاندوم همزمانبارداری هفته ی 29هفته ده بارداریدلایل سقط جنین در 8 ماهگیداروی گیاهی ناباروری زنانعلائم بارداری در هفته 5خوردن نمک در زمان بارداریدرمان سردرد زنان باردارتغذیه در هفته 6 بارداریهفته نوزدهم بارداری نی نی سایتآزمایشهای لازم بارداریتست بارداری بتادرمان قولنج حاملگیمشکوک ب بارداریدرمان ترک پوست حاملگیسقط جنین مرده در رحمقرص ضد بارداری برای رشد گیاهانبارداری هفته به هفته از لورا رایلیحکم سقط جنین 4 ماههبارداری در سن 43 سالگیخونریزی حین مصرف قرص ضد بارداریعلل سقط جنین در ایرانهمه چیز درباره ی قرص های ضد بارداریمصرف زیره در حاملگیعکس آزمایش حاملگیبارداری مجدد کیت میدلتونبارداری هفته به هفته کودک آکا هفته بیست و دومآزمایش قند حاملگی ناشتاهفته 31 بارداری ماه چندم میشه؟بارداری 39 هفتهروش باردار شدن سریعروش صحیح باردار کردن زنزایمان مهناز افشار در امریکاهفته بارداری را چگونه محاسبه کنیمحاملگی هفته به هفته 23بارداری شیمیاییدرمان لک بارداری صورتبارداری هفته به هفته 22درمان ترشحات حاملگیزمان مصرف قرص ضد بارداری hd

نی نی سرچ