تحت درمان قرار گرفتن در سه ماهه اول بارداری مانع انتقال ایدز به جنین می‌شود

۵-۱۲۶٫jpg

دکتر عباس صداقت رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با بیان این که انتقال ایدز از مادر مبتلا به جنین از سه طریق خون بند ناف، در حین زایمان و شیر مادر انجام می‌شود، گفت: در حالت عادی احتمال انتقال ایدز از مادر به جنین بدون دخالت‌های درمانی بین 40 تا 50 درصد است ولی اگر مادر باردار در سه ماهه اول بارداری تحت درمان با داروهای پیشگیری که حجم ویروس را به کمترین حد می‌رساند، قرار گیرد و زایمان به صورت سزارین و با نهایت دقت انجام شود و نوزاد بعد از مدتی پس از تولد هم تحت درمان دارویی قرار گیرد، این احتمال از انتقال به صفر می‌رسد.
وی اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای به دنیا آمدن نوزاد سالم از سال گذشته آغاز شده است که دستور‌العملهای آن از ابتدای سال در قالب فاز اول در 16 منطقه دانشگاهی اجرا شده است که در این 16 منطقه هم این برنامه در 10 منطقه که آمار ابتلا به ایدز زیاد بوده و پر خطر بودند اجرا می‌شود.

صداقت ادامه داد: در این مناطق از تمام زنان باردار به صورت رایگان آزمایش HIV گرفته می‌شود که در صورت مثبت بودن آزمایش این زنان تحت درمان قرار می‌گیرند.

وی خاطر نشان کرد: فاز دوم این برنامه قرار است که در اواسط شش ماه دوم سال در کل کشور تسری پیدا کند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫50 از 5)


۹۵/۰۴/۱۶ 313 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟